Smog

Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów euro

04 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

Choroby, straty w plonach, zabrudzone sadzą budynki – według raportu senatu zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów euro. Politycy żądają zdecydowanych działań zapobiegawczych

Wieża Eiffla tonie w smogu, promenady Nicei w oparach spalin, ostrzeżenia o smogu na autostradach – obywatele Francji żyją w zanieczyszczonym powietrzu. Koszty ekonomiczne nie były jednak na razie znane. Aż do teraz.

W raporcie senatu obliczone zostały po raz pierwszy koszty wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Wynoszą one 100 miliardów euro. Tym samym raport wywołał spore zamieszanie i to na pięć miesięcy przed międzynarodowym szczytem klimatycznym, który odbędzie się we francuskiej stolicy. Szczyt ten będzie ważnym międzynarodowym wydarzeniem.

Raport komisji śledczej po raz pierwszy przedstawia całościowe koszty zanieczyszczenia środowiska mające znaczenie dla zdrowia człowieka, rolnictwa, ekosystemów a nawet zabytków. „Te koszty są dwa razy wyższe niż skutki palenia tytoniu” – czytamy w dzienniku Le Monde. Z kolei Le Parisien w artykule pod tytułem: „Zanieczyszczenie powietrza –rachunek stratosferyczny” komentuje „koszty to jedna trzecia greckiego długu”.

Raport, nazwany prowokująco „Koszty nic nie robienia” to wynik pracy ponadpartyjnego gremium francuskiej izby regionalnej. Przez cztery miesiące komisja przeanalizowała wszystkie możliwe badania dotyczące tego problemu, zaprosiła czterech ministrów oraz wysłuchała ponad 70 ekspertów.

Zagrożone uprawy pszenicy

Wynik raportu, przyjęty jednogłośnie przez 17 senatorów, wskazuje na liczbę przypadków śmiertelnych wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, a szczególnie pyłem zawieszonym oraz ozonem. Ta liczba to 45 000 przedwczesnych zgonów wywołanych przez chroniczny bronchit, astmę, raka płuc, udar oraz zawał serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koszty zanieczyszczenia powietrza sumują się, tylko we Francji, na około 48 miliardów euro rocznie.

Jeżeli do tego rachunku dodamy jeszcze koszta wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu, opuszczonych dni pracy oraz renty inwalidzkie a do tego koszta ubezpieczeń społecznych, wtedy koszty te odpowiednio rosną i wynoszą około 100 miliardów euro. „Są one raczej nie doszacowane” – uważa Leila Aichi, senatorka partii Zieloni i inicjatorka powołania komisji śledczej. ”Dotychczasowe badania ograniczają się do analizy kilku poszczególnych szkodliwych czynników, jednakże całościowy efekt „koktajlu” tzn. oddziaływania poszczególnych czynników nawzajem nie jest opracowany” – twierdzi Aichi.

Według WHO konsekwencje zanieczyszczenia powietrza dla całej Europy opiewają na koszt około 1400 miliardów euro – odpowiada to jednej dziesiątej produktu krajowego brutto Unii Europejskiej. „Zanieczyszczenie powietrza nie jest tylko szaleństwem zdrowotnym”, wnioskują senatorowie „to także ekonomiczny absurd”.

Pył zawieszony, spaliny czy ozon wpływają negatywnie również na rolnictwo, jakość gleb oraz różnorodność biologiczną. Według raportu organizacji ekologicznej Airparif mamy do czynienia z następującym problemem: „Zbiory pszenicy w paryskim regionie, w ciągu ostatnich 15 lat były mniejsze o około 10% niż w regionach bez zanieczyszczeń powietrza”. W wyniku zanieczyszczenia powietrza pogorszeniu ulega stan historycznych budynków – czyszczenie fasad paryskiego panteonu kosztowało 900 000 euro.

„Przed zaduszeniem”

Zagrożone są jednak nie tylko metropolie i ich przedmieścia. Nawet u stóp góry Mont Blanc, w malowniczej dolinie Sabaudii, znanej jako kurort uzdrowiskowy, zanieczyszczenia powietrza, ze względu na geograficzne położenie miejscowości drastycznie wzrosły. Region między Chamonix a Vallorcine aż do Megève i Passy znajduje się obecnie w sytuacji “przed zaduszeniem” – konstatuje gazeta Aujourd'hui En France.

Przyczyny pogarszającej się jakości powietrza w skali całego kraju są dobrze znane: stare samochody na diesel emitujące pyły i tlenki azotu, przemysł emitujący do powietrza CO2 oraz związki organiczne poza tym prywatne piece na olej oraz drewno, w tym kominki przyczyniają się do emisji spalin i pyłów.

Komisja senacka nie zamierza poprzestać na swojej pesymistycznej diagnozie. Proponuje ona 60 konkretnych działań, aby poradzić sobie z omawianą plagą. Ponieważ we Francji dwie trzecie pojazdów na drogach to samochody na diesel (w Niemczech tylko prawie jedna trzecia) cena oleju napędowego powinien w ciągu pięciu lat osiągnąć cenę podobną do ceny benzyny.

“Zdecydowane kroki”

W miastach powinno jeździć więcej autobusów na prąd oraz należy odnowić obowiązujące od 20 lat ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska tzn. należy zaostrzyć przepisy dla ochrony jakości powietrza.

„Konieczny jest przełom technologiczny” – piszą senatorowie w swoich rekomendacjach, zwłaszcza, że dysponujemy wiarygodnymi alternatywami”. A senatorka Leila Aichi uzupełnia: “Rozwiązania te oferują również możliwości dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia”.

Minister środowiska Ségolène Royal zareagowała zdecydowanie na te doniesienia. Ta należąca do socjalistów polityczka zapowiada decyzje, między innymi ograniczeń dla ruchu samochodowego w dużych miastach. Royal obiecała słownie „zdecydowane kroki już w następnym tygodniu”.

Tłumaczenie: Hanna Schudy

źródło: http://www.spiegel.de

tytul: Dania oskarża działaczy, którzy próbowali udaremnić rzeź walenitytul: To nie upał jest powodem kłopotów z energiątytul: Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZEtytul: Czego potrzeba, aby wzrosło bezpieczeństwo rowerzystów?tytul: Wrocław: Przejazd rowerowy pod Mostami Warszawskimi – fajnie, że aż wkurza! tytul: EkoWakajce: recykling rejs - Bałtyk 2015tytul: Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzebatytul: Korekta o charakterze porządkowym
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

mh

Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy: pomimo postępów zdecydowana większość antysmogowych obietnic rządu wciąż niezrealizowana.

mh

Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie

Dolny Śląsk bez Smogu to wspólna akcja Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.