×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

17 czerwca 2015
Opracowania
 

Burza wokół wycieku tekstu ekologicznej encykliki papieża. *Antypolski dokument*

Włoska prasa przytacza we wtorek fragmenty ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Pochwalony bądź",

Dzień wcześniej encyklikę zamieścił w całości na stronie internetowej tygodnik "L'Espresso". Zrobił to przed oficjalną publikacją, która miała nastąpić w czwartek. Watykan jest oburzony.

Papież w encyklice pisze m.in., że technologia oparta na takich "bardzo zanieczyszczających" wydobywanych surowcach, jak węgiel i ropa, powinna zostać "stopniowo i bez zwłoki zastąpiona" przez źródła energii odnawialnej.

Watykan, starając się umniejszyć znaczenie złamania embarga na tekst, oświadczył, że do mediów przedostał się jedynie projekt dokumentu.

O nowej encyklice papieża Franciszka nt. ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - napisała w poniedziałek "Rzeczpospolita". Papież sporo miejsca poświęca w nim bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związanej z tym degradacji środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję dwutlenku węgla, i apeluje o jej ograniczenie.

"Nie jesteśmy Bogiem. Ziemia została nam dana"

Wśród watykanistów pojawiły się opinie, że za przedwczesnym ujawnieniem encykliki stoją konserwatywne kręgi przeciwników Franciszka z kurii rzymskiej, którzy w ten sposób chcieli osłabić przekaz papieskiego tekstu.

Liczy on ponad 190 stron i 246 paragrafów, a poświęcony jest, jak głosi podtytuł, "trosce o wspólny dom", jakim jest Ziemia.

Papież apeluje w nim o powszechne "ekologiczne nawrócenie" oraz o "wysłuchanie krzyku Ziemi i ubogich". Dodatkowo potępia różne przejawy "planetarnych niesprawiedliwości". Przestrzega też przed groźbą samounicestwienia.

"Nie jesteśmy Bogiem. Ziemia była przed nami i została nam dana" - te słowa Franciszka wypunktowuje "Corriere della Sera".

Jak zauważa dziennik, Franciszek podkreśla, że człowiek nie jest panem natury, a ta nie jest bezrozumną materią do jego dyspozycji. Kładzie też nacisk na kruchość naszej planety i biednych, którzy na niej żyją, oraz olbrzymie nierówności w dziedzinie podejścia do środowiska naturalnego i życia społecznego.

Dla kolejnych pokoleń zostawimy "ruiny i brud"

Pisze, że "zadłużenie biednych państw przekształciło się w narzędzie kontroli nad nimi". I zaznacza, że zamiast rozwiązać problemy biednych, proponuje się obniżenie wskaźnika urodzeń.

Papież wymienia też największe i najbardziej niepokojące przejawy kryzysu ekologicznego, takie jak: globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, zatrucie środowiska, podniesienie stanu mórz, niesprawiedliwa dystrybucja żywności, brak dostępu do wody, rabunkowe wydobycie zasobów.

Potępia "obsesyjny konsumpcjonizm" jako rezultat globalizacji.

Klimat ocenia zaś jako "dobro wspólne". Wskazuje, że jest nim także całe środowisko naturalne. Ostrzega, że następnym pokoleniom obecne mogą pozostawić jedynie "ruiny, pustynie i brud".

Atak na papieża?

"Wiemy, że technologia oparta na wydobywanych surowcach, bardzo zanieczyszczających, zwłaszcza węglu, ale także ropie i w mniejszym stopniu gazie, musi zostać zastąpiona stopniowo i bez zwłoki" - pisze.

"Siły ekonomiczne wciąż usprawiedliwiają aktualny system światowy, w którym przeważają spekulacja i dążenie do dochodu, lekceważące każdy kontekst i skutki dla godności ludzkiej i środowiska" - stwierdza Franciszek. Jego zdaniem "do przewidzenia jest, że w obliczu wyczerpania niektórych zasobów naturalnych powstaje nowy scenariusz sprzyjający nowym wojnom".

Publikacja encykliki na trzy dni przed jej ogłoszeniem to wielka zagadka - przyznaje portal Vatican Insider. Stawia tezę, że stoją za nią konserwatywne kręgi w Watykanie, których celem jest nie tylko osłabienie przesłania Franciszka, pełnego słów krytyki pod adresem polityki w kwestii ochrony środowiska w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach, ale także - szerzej - "atak na osobę papieża" i jego starania o odnowę Kościoła.

To prewencyjny atak na dokument już uważany za historyczny - podkreśla portal dziennika "La Stampa".
źródło: http://wyborcza.pl
 

Opracowania

Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w Brandenburgii i Saksonii
Premier Nadrenii Północnej Westfalii odpowiada
– Niemcy lubią konkrety i wygrywają ci, którzy opowiadają wiarygodne historie
Przed niedzielnymi wyborami Europę zalewa fala dezinformacji: o tym, że odbudowana katedra Notre-Dame będzie mieć minaret, albo że bandy imigrantów (...)
Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet (...)
Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. (...)
W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.
Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.
Zarządzanie zasobami wody w sposób zrównoważony może być dużo bardziej efektywne przy stosowaniu nowoczesnych narzędzi poprawiających działanie systemów wodociągowych
Poniżej publikujemy odpowiedź Ministerstwa Środowiska na przedstawione przed kilkoma dniami wspólne stanowisko czterech byłych ministrów środowiska (z okresu rządów PO-PSL), (...)
więcej

Ekolog - strażnik boskiego stworzenia?

Papież przypomina starą biblijną naukę: Troska o człowieczeństwo jest troską o przyrodę.

Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu (...)
Już za kilka dni, 23 września br. w Nowym Jorku rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ – specjalne (...)
Małgorzata Tracz w Oławie, Jelczu-Laskowicach i Siechnicach
PAS bije na alarm: najważniejszy antysmogowy program rządu (...)
Kandydaci do sejmu o przyszłości węgla i transformacji (...)
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE (...)
Kochamy Sołę!
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
Rosnąca świadomość, że warunki życia na planecie stają się nie do zniesienia, tworzy pole do wielkiej zmiany (...)
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią