artykuł

EkoJarmark na start we Wrocławiu

27 marca 2012
min
(galeria fotografii)
Tegoroczna wiosenna edycja Ekojaramrku odbędzie się w dniach 30.03-06.04 tradycyjnie już na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Tym razem hasłem przewodnim tego wydarzenia będą „Odpowiedzialne zakupy”. Warto bowiem pamiętać, że jarmark ekologiczny to nie tylko miód z pasieki i kowalstwo artystyczne. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie regionalnych ekologicznych producentów, ale także promowanie odpowiedzialnej postawy konsumenckiej.

Tegoroczna wiosenna edycja Ekojaramrku odbędzie się w dniach 30.03-06.04 tradycyjnie już na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Tym razem hasłem przewodnim tego wydarzenia będą „Odpowiedzialne zakupy”. Warto bowiem pamiętać, że jarmark ekologiczny to nie tylko miód z pasieki i kowalstwo artystyczne. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie regionalnych ekologicznych producentów, ale także promowanie odpowiedzialnej postawy konsumenckiej.

W najbliższy weekend na Jarmarku uszyjemy portfeliki z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, udekorujemy Jarmarkowe stoliki, przewietrzymy szafę i wymienimy się ubraniami na wiosennej wymianie ciuchów w barze wegetariańskim VEGA oraz przygotujemy nasze rowery do sezonu wraz z Wrocławską Inicjatywą Rowerową. W między czasie najmłodsi będą mogli malować, konstruować i bawić się w jarmarkowym dziecięcym kąciku. Stworzą także makietę Jarmarku z materiałów recyklingowych.  

W ciągu tygodnia wszystkich myślących już o wakacjach zapraszamy na spotkania podróżnicze w duchu opowiedzialnej turystyki. Wybierzemy się do Gruzji, Iranu, Indii, Nepalu i na Spitsbergen.

 

PROGRAM:

 

Piątek – 30.03.2012

„Stoliczku nakryj się”malowanie na płótnie, godz. 12.00 – 15.00, Jarmark, udział bezpłatny

Wraz z chętnymi, używając farb i nieograniczonej fantazji, stworzymy kolorowe obicia na Jarmarkowe stoliki, które będą służyć nam podczas całej wiosennej edycji, żeby przysiąść i odpocząć przy dobrej kawie i jarmarkowych smakołykach

Zapraszamy dzieci i dorosłych.

Sobota, 31.03.2012

Warsztaty recyklingowego szycia, godz.  12:00 – 15:00, Jarmark, udział bezpłatny

Ze starych banerów, torebek foliowych, kartonów po mleku i guzików wyczarujemy wspólnie portfele, torebki na odpowiedzialne zakupy oraz etui na różowe okulary. Warsztaty poprowadzi Kasia Zarębska.

Kącik Dzieci - warsztaty i zabawy, godz. 15:00 – 18:00, Jarmark, udział bezpłatny

Zapraszamy najmłodszych na malowanie twarzy oraz wspólną zabawę w Kąciku Dzieci, prowadzonym przez jarmarkowe wolontariuszki.

Dr Bike – napraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark

Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena

W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

Niedziela, 01.04.2012  

Zrób przeciąg w swojej szafiewiosenna wymiana ciuchów, godz. 12.00 – 15.00, Bar wegetariański VEGA

Pod hasłem etycznego „Powiększania Garderoby” propagujemy idee bezgotówkowej wymiany i recyklingu, a poprzez nasze działania zachęcamy do wdrażania tej idei w życie codzienne.

Zabierzcie ze sobą to czego będziecie potrzebowały i ometkujcie swoje ubrania by ułatwić identyfikację właścicielki/właściciela. Każda z Was będzie miała osobne stoisko ze swoimi rzeczami. Startujemy wspólnie, więc nie spóźnijcie się.

Akcję pod auspicjami Fundacji Ekorozwoju w ramach Ekojarmarku współorganizują WSS Gniazdko i Romantyczne Aktywistki.

Warsztaty makieciarskie dla dzieci eMSA, godz. 14.00, 15.00 i 16.00, Jarmark, udział odpłatny: 10 PLN/os/45 min

Trzy makieciarskie warsztaty architektoniczne eMSA poprowadzi arch Anna Rumińska. W czasie warsztatów dzieci będą budować makiety wymyślonych przez siebie jarmarków w miastach, pokazując co ich zdaniem powinno się na takich targowiskach znaleźć pod względem zagospodarowania przestrzeni publicznej. Materiały makieciarskie będą pochodzić z odzysku - zachęcamy dzieci do przynoszenia zbędnych małych opakowań, np. tekturowych (po kremach, pastach, jajkach) lub plastikowych (po zabawkach, listach, sprzętach). Można też będzie wykorzystać suche opakowania z Eko Jarmarku. Bilety wstępu dostępne tuż przed warsztatami.

Dr-Bikenapraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark

Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena

W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

 

W ciągu tygodnia 

Spotkania podróżnicze w duchu odpowiedzialnej turystyki

Podróżować czy przejechać? Zwiedzać czy poznać? Jak zaplanować swoją podróż tak, żeby była zgodna z zasadami ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI

Fundacja EkoRozwoju wraz z  Biurem Aktywnych Podróży Barents.pl oraz Kawiarnią Falanster zapraszają na cykl spotkań podróżniczych ze zdjęciami, filmikami i opowieściami.

Miejsce: Falanster, ul. Św. Antoniego 23, Wrocław

Program:

02 kwietnia , poniedziałek, godz. 18.00 - Odkryj Gruzję dla siebieodpowiedzialnie: niezapomniane wrażenia, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, codzienne życie od kuchni,  

03 kwietnia, wtorek, godz. 18.00 - Iran, Indie, Nepal oczami odpowiedzialnego podróżnika

05 kwietnia, piątek, godz. 18.00 - Spitsbergen – trekking w tundrze Arktyki, potiomkinowskie wioski i codzienne życie w trudnych warunkach

 

Dodatkowo na Jarmarku

Kampania AntyFutro

Na stoisku kampanii AntyFutro będzie można zapoznać się z materiałami na temat prawdziwego oblicza przemysłu futrzarskiego (ulotki, foldery), podpisać się pod petycją na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce oraz porozmawiać na temat argumentów przeciw hodowlom futerkowy, a przede wszystkim dlaczego futro nie jest ekologiczne, mimo że jest „naturalne”Będzie można również zakupić pyszne wegańskie ciasta i w ten sposób wesprzeć kampanię AntyfutroPoza tym na Ekojarmarku zagości maskotka kampani, Lisek Rajmund, który pomoże nam w zbieraniu podpisów pod petycją oraz w rozprowadzaniu ulotek.

Pokazy kowalstwa – pokaz prowadzony przez Kuźnię Przygody 

Pokazy wyrobu lamp witrażowych – pokaz wykonania lamp witrażowych przy stoisku p. Romana Rywalskiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.ekojarmark.pl.

Kontakt: ekojarmark@eko.org.pl

Ogranizator:

Fundacja EkoRozwoju

Partnerzy:

tytul: Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.tytul: Koniec z finansowaniem elektrowni węglowychtytul: O tym jak dobre Ministerstwo Środowiska prowadzło konsultacje.tytul:  Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto!tytul: Komisarz UE ds. energii mataczy!tytul: Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskimtytul: Ekolodzy i pracodawcy chcą ustawy ws. efektywności energetycznej budynkówtytul: OZE tańsze ale atom szybszy
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

mh

Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcji

Rusza kolejna edycja akcji pt. "Recykling daje owoce".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Wystawom często towarzyszą spotkania, i tak samo było w Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym koło Wrocławia,

mh

Czy orzeł będzie ok?

W Polsce mamy naszego bohatera - to orzeł przedni, który namówi turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, które ze sobą wnoszą, ale zabierali je w doliny, tam segregowali i wrzucali do odpowiednich pojemników. Proszę napiszcie, czy Wam się podoba, może warto coś dodać, zmienić? Proszę o emaile na adres: dominik@cycling-recycling.eu .

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.