artykuł

Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska”

20 lutego 2012
min
(galeria fotografii)
23 lutego 2012 r. o godz. 16.00 w sali nr 121 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XX cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska” wygłosi mgr Monika Szyrmer z Fundacji EkoRozwoju we Wrocławiu.

 

23 lutego 2012 r. o godz. 16.00 w sali nr 121 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XX cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska” wygłosi mgr Monika Szyrmer z Fundacji EkoRozwoju we Wrocławiu.

Pieninach się udało. Przepiękny motyl, którego liczebność w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia obniżyła się do zastraszającej ilości kilkunastu osobników, znów unosi się nad piargami na zboczach Trzech Koron. Dzięki wytężonej pracy połączonych sił polskich i słowackich entomologów ze skazanej na wymarcie garstki owadów udało się odrodzić całkiem solidną, liczącą dziś kilkaset osobników populację niepylaka apollo. Niestety wymaga ona ciągłej opieki, monitoringu i aktywnej ochrony – choćby poprzez niedopuszczanie do zarastania jego sucholubnych piargów.
 
Misję podobną do pienińskiej podjęto ostatnio w Sudetach. Przed zespołem z Fundacji EkoRozwoju, autorami projektu reintrodukcji niepylaka apollo w Karkonoszach i Górach Kruczych, stoi potężne wyzwanie. W górach tych nie pozostał już ani jeden motyl tego gatunku, dlatego przedsięwzięcie to wymaga prowadzenia w kontrolowanych warunkach jego hodowli, aby móc zasilać jego nowopowstałe, dzikie populacje. Gąsienice niepylaka nadzwyczajnie wybredne i przyjmują za pokarm pędy wyłącznie jednego gatunku rośliny: rozchodnika wielkiego. Żadna inna roślina nie umożliwi im prawidłowego rozwoju larwalnego i sił do prze-obrażenia się w dorosłe owady. Gdy dostaną swoje ulubione rozchodniki, zjadają w swej żarłoczności ogromne ich ilości. Hodowli niepylaka musi więc towarzyszyć uprawa „łanów” rozchodnika, aby przez cały okres rozwoju ani na chwilę nie zabrakło im pokarmu.
 
W ramach podejmowanych przez FER działań prowadzona jest hodowla niepylaka w warunkach kontrolowanych na terenie Arboretum Leśnego Nadleśnictwa Syców oraz hodowla rozhodnika wielkiego, pożywienia dla gąsienic niepylaka.
 
Monika Szyrmer – z wykształcenia ekolog-zoolog. Autorka przyrodniczych ścieżek dydaktycznych Dolnego Śląska. Koordynatorka projektu pt. „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”. Projekt, realizowany przez Fundację EkoRozwoju we Wrocławiu, finansowany jest ze środków unijnych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
 
Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykłady z serii FORUM NATURA’18 dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
źródło: www.us.edu.pl
tytul: Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.tytul: Koniec z finansowaniem elektrowni węglowychtytul: O tym jak dobre Ministerstwo Środowiska prowadzło konsultacje.tytul:  Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto!tytul: Komisarz UE ds. energii mataczy!tytul: Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskimtytul: Ekolodzy i pracodawcy chcą ustawy ws. efektywności energetycznej budynkówtytul: OZE tańsze ale atom szybszy
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

mh

Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcji

Rusza kolejna edycja akcji pt. "Recykling daje owoce".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Wystawom często towarzyszą spotkania, i tak samo było w Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym koło Wrocławia,

mh

Czy orzeł będzie ok?

W Polsce mamy naszego bohatera - to orzeł przedni, który namówi turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, które ze sobą wnoszą, ale zabierali je w doliny, tam segregowali i wrzucali do odpowiednich pojemników. Proszę napiszcie, czy Wam się podoba, może warto coś dodać, zmienić? Proszę o emaile na adres: dominik@cycling-recycling.eu .

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.