opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Smog

Smog dusi Kraków. Mieszkańcy w pochodzie żałobnym

29 października 2013 min
(galeria fotografii)

Kraków plasuje się na trzecim miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

Sytuacja miała się poprawić, bo władze miały wprowadzić zakaz palenia węglem, jednak się nie udało. Dlatego mieszkańcy stolicy Małopolski zwrócili uwagę na problem i w tym celu przeszli ulicami miasta w " pochodzie żałobnym".

Najnowszy projekt uchwały, który został ostatnio przyjęty przez Zarząd Województwa Małopolskiego zakłada jedynie ograniczenie palenia węglem, a to nie satysfakcjonuje mieszkańców.

"Chcemy powietrza, chcemy oddychać"

Przekonano się o tym w piątek, kiedy ulicami miasta przeszedł Antysmogowy Marsz Żałobny. Ludzie byli ubrani na czarno, mieli założone maski przeciwpyłowe i szli za białą trumną wypełnioną powietrzem. Skandowali przy tym hasła "Chcemy powietrza, chcemy oddychać". Domagali się tego, żeby władze podjęły konkretne kroki, które polepszą stan jakości powietrza w Krakowie.

- Chcemy oddychać czystym powietrzem, mamy do tego konstytucyjne prawo. Przyszliśmy tutaj, aby pokazać politykom, że muszą podjąć jak najszybciej działania, które na przestrzeni kilku najbliższych lat doprowadzą powietrze w Krakowie do poziomów bezpiecznych - apelował Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
To pierwszy krok do poprawy stanu powietrza

Do zebranych wyszedł wicemarszałek, który przyznał rację, że projekt nie jest satysfakcjonujący, jednak dodał, że jest to pierwszy krok do tego, żeby jakość powietrza się poprawiła.

Czy rzeczywiście sytuacja się poprawi i czy wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem, tego dowiemy się w listopadzie, kiedy radni województwa Małopolskiego podejmą ostateczną decyzję.
Smog prowadzi do raka

Niezadowolenie mieszkańców może wytłumaczyć fakt obawy o zdrowie: kilkanaście dni temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że zanieczyszczenia powietrza są jedną z przyczyn nowotworów.

źródło:  http://tvnmeteo.tvn24.pl

tytul: Warszawa, miejsce spotkania grzeszników klimatycznychtytul: FUNDUSZE DLA ZIELONEJ GOSPODARKItytul: PE: Ministerialna Grupa Zielonego Wzrostutytul: Biskupi Europy: człowiek jest winny zmianom klimatutytul: Pieniądze z UE są źle wydawane i niewystarczająco rozwijają Polskętytul: Energia dla obywateli i obywatelektytul: KANADA: również rezygnuje z budowy elektrowni jądrowychtytul: Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowej
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona

Ministerstwo Środowisko ogłosiło dziś, z pewnym przytupem, ważne zmiany.

Tymi mają być nowe progi informowania i alarmowania o smogu. Ten pierwszy ma zostać zmieniony z 200 na 150 ug [PM10 na metr sześcienny średniodobowo]. Ten drugi i ważniejszy z 300 na 250.

mh

Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!

Wszyscy chcemy chronić nasze dzieci przed smogiem. Zakup oczyszczaczy do szkół z budżetu Lublina to sukces radnych i rodziców, czy porażka?

mh

Alarm smogowy w miastach

Kolejny rok absurdu. Są w Polsce miasta, gdzie alarm smogowy trwałby 2 miesiące. U nas cisza

mh

PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż wygrywa

Polski Alarm Smogowy: Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji, z drugiej mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno.

mh

Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.

Raport zbiorczy prezentujący wyniki badań w obszarze oceny aktualnego systemu kontroli palenisk domowych pod kątem spalania odpadów oraz przestrzegania uchwał antysmogowych, wraz z rekomendacjami dla instytucji, na których ciąży obowiązek kontrolny w tym obszarze.

mh

Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych

Stanowisko Dolnośląskiego Alarmu Smogowego skierowane do
Komitetu Monitorującego Dolnośląski Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-20 dotyczące   systemu wspierania budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych (Działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym)

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.