×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

8 października 2013
gaz łupkowy
 

Ciężko znaleźć gaz z łupków. Kolejna firma wycofuje się z poszukiwań

DPV Service, poszukujący gazu łupkowego na północy województwa świętokrzyskiego, zrzekł się koncesji na prowadzenie prac - informuje Ministerstwo Środowiska.

To kolejna firma, która rezygnuje z szukania u nas łupków.
Jak dowiedziała się "Gazeta", spółka jeszcze w lipcu zrzekła się koncesji "Lipsko". Obowiązywała ona od 2009 roku, obejmując południową część województwa mazowieckiego oraz północną świętokrzyskiego (tereny w trzech powiatach - starachowickim, opatowskim i ostrowieckim).

Jak informuje ministerstwo, DPV wykonało 83,08 km badań sejsmicznych 2D, nie wykonało natomiast zaplanowanego odwiertu o maksymalnej głębokości 3500 m. W związku z tym jeszcze w poprzednim roku resort środowiska wszczął wobec firmy "postępowanie administracyjne w sprawie niewypełniania przez przedsiębiorcę warunków koncesji". Ministerstwo dwa razy wzywało DPV do rozpoczęcia prac wiertniczych, ale bez efektów. Jeszcze przed zrzeczeniem się koncesji koncern złożył skargę na to postanowienie ministerstwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

To kolejna firma, która zrezygnowała z poszukiwań gazu łupkowego w Świętokrzyskiem.

Już w czerwcu informowaliśmy, że z prowadzenia dalszych prac odstąpiło Vabush Energy, czyli spółka zależna irlandzkiego koncernu San Leon Energy. Miała ona szukać gazu łupkowego na południu naszego województwa, przede wszystkim w powiecie pińczowskim. Wykonano tam jedyne do tej pory odwierty w naszym regionie.

Gazu łupkowego szukają u nas jeszcze Chevron Polska (północno-wschodnie obrzeża województwa) i Canadian International Oil, które posiada dwie koncesje w sześciu powiatach na północy województwa.

źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce

gaz łupkowy

Działania te budzą szeroki sprzeciw, ponieważ obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000.
czytaj całość
Fakt, że wysokie koncentracje występują w wielu studniach wodnych w pobliżu miejsc wstrzykiwania ścieków budzi poważne obawy o zdrowie i (...)
czytaj całość
Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.
czytaj całość
Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, (...)
czytaj całość
Styczniowy raport NIK na temat poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego okazał się dla administracji państwowej druzgocący.
czytaj całość
Koalicja państw z udziałem Polski zablokowała zaostrzenie przepisów środowiskowych dla gazu łupkowego - informuje dzisiejsza *Rzeczpospolita*.
czytaj całość
O strategii łupkowej lub jej braku rozmawiamy z prof. Mariuszem Orionem-Jędryskiem, byłym wiceministrem środowiska.
czytaj całość
Poniedziałek był drugim dniem masowych demonstracji przeciwko wierceniom prowadzonym przez spółkę Cuadrilla Resources w okolicach Balcombe.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej