artykuł

Newsletter 07/2017

26 sierpnia 2017
min
(galeria fotografii)

Motto:

 

"Ścierają się dwa obozy, więcej – dwie kultury, dwie mentalności. Jeden obóz to pogrobowcy zbieracko-myśliwskiej epoki rozwoju społeczeństw: traktują przyrodę jako służebnicę człowieka. Jeżeli jest las – trzeba go wyciąć, jeżeli jest zwierzę – trzeba je zabić. Kiedy plemię wykarczuje las i wybije zwierzynę – wędruje dalej, aż natrafi na nowe łupy. To mentalność ludzi, dla których ziemia nie ma granic, a jej bogactwa nie mają dna i końca.
Drugi obóz to ludzie, dla których natura nie jest po prostu najzwyczajniejszą zdobyczą, ale czymś zupełnie innym – jest naszym współtowarzyszem i pobratymcem, którego obecność to warunek istnienia. Jeżeli jest las, to musi rosnąć, jeżeli jest zwierzę – musi żyć. Człowiek nie jest sam, jest częścią natury; zabijając naturę – unicestwia siebie. Oto sedno sporu o puszczę, której potężne szczątki ciągle jeszcze stoją".

 

Ryszard Kapuściński

 

 

Energia dla Klimatu, lipiec 2017

 

Tym razem rozpoczęliśmy długim, jakże aktualnym mottem, bo sprawa "gruba" i dramatyczna. A drzewa, zakorzenione, przed oprawcami uciec nie mogą. A w tym numerze m.in. informacje zza naszej zachodniej granicy o aktualnej sytuacji tamtejszej "brunatnej energetyki", że Czarnobyl znów będzie produkować energię, ... ale ze słońca, o szwajcarskim, pierwszym na świecie całkowicie samowystarczalnym energetycznie budynku wielorodzinnym, o politycznym hamowaniu rozwoju polskiej energetyki odnawialnej, podczas gdy w brytyjskim miksie energii udział elektrowni węglowych spadł w ciągu pięciu lat z ok. 40 proc. do zaledwie 2 proc. (!!!).

A ponadto w numerze o "zabójczo efektywnych" polskich dotacjach do paliw kopalnych w stosunku kosztów opieki zdrowotnej (zgony, choroby, koszty leczenia itd.), których przyczyną jest zanieczyszczone energetyką kopalną powietrze, i że w latach 1900-2015 z powodu globalnego ocieplenia 40 proc. gatunków kręgowców straciło ponad 80 proc. (!!!) swojego terytorium.

A wszystkim zmęczonym czytaniem polecamy film "Punkt krytyczny. Energia odNowa", trochę przygnebiający, ale też jasno i klarownie pokazujący gdzie jesteśmy i, co najważniejsze, pełen odnawialnej energii młodych ludzi, dla których energia kopalna to muzeum - chcących zmienić świat na lepszy dla siebie, klimatu, przyszłości.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Komisja Europejska ws. kopalni odkrywkowej węgla brunatnego "Tomisławice"

(źródło: przyjezierze.org/pl)

Komisja Europejska wystosowała do władz polskich dodatkową opinię w ramach postępowania o wpływie kopalni odkrywkowej na dwa pobliskie obszary Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska oraz Jezioro Gopło.

 

 

także ws. odkrywki "Tomisławice":

 

Przedłużenie postępowania przed GDOŚ w sprawie odwołania ZE PAKu od decyzji RDOŚ w sprawie odkrywki "Tomisławice"

 

 

Tobiszowski o budowie kopalni Złoczew: tu nie ma o czym dyskutować

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W tym roku powinna zapaść pozytywna decyzja o budowie kopalni, która wydłuży pracę największej polskiej elektrowni – poinformował w Sejmie wiceminister energii. Na drodze mogą jednak stanąć miliardowe koszty.

 

 

Komentarz redakcji:

Jak to nie ma o czym dyskutować? - Panie ministrze. Jest dokładnie odwrotnie. Bo suweren nie chce odkrywek. Przecież przed wyborami przyszła premier Szydło zapewniała: będziemy do was jeździć, z wami rozmawiać, nic o was bez was itd, itp. Jak Panu się nie chce rozmawiać z suwerenem i realizować obiecaną politykę rządu, to nikt Pana nie trzyma. Proszę zrezygnować choćby dziś.

 

Rząd stracił zapał do węgla brunatnego

(źródło: rp.pl)

Choć Ministerstwo Energii oficjalnie zakłada budowę nowych odkrywek, to szanse na ich realizację są dziś znikome. W polskim rządzie nie ma determinacji, by budować nowe kopalnie węgla brunatnego – wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Co za tym idzie, także największy producent tego surowca – kontrolowana przez państwo Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie pali się do bardzo kosztownych inwestycji.

 

Komentarz redakcji:

Chocholi taniec wokół polskiej energetyki trwa w najgorsze. Brak w tym wizji, strategii i sensu. I "innowacyjne zaklęcia" premiera Morawieckiego nic tu nie pomogą. Decydują interesy wyborcze i polityczne, a w tej mętnej wodzie partykularne korzyści odnoszą różne lobby i powiązane z nimi spółki i spółeczki, a nie Polska i społeczeństwo.

 

 

i jeszcze kolejna dawka chaosu na ten temat:

 

Strategia energetyczna Polski, czyli ile węgla w węglu

 

 

Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o przygotowanym przez GRÜNE LIGA liście wzorcowym dla mieszkańców przygranicznych niemieckich miejscowości, by wypowiedzieli się przeciwko wpisaniu polskiej kopalni odkrywkowej, po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, do lubuskiego planu wojewódzkiego, ponieważ to zapewni bezpieczeństwo planowania w regionie.

 

 

Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o sukcesywnym "zabijaniu" jeziora Pastlingsee przez odwodnienie i lej depresyjny kopalni Jänschwalde.

 

 

Węgiel Łużycki, 14 czerwca, 2017

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o tym, że także w Niemczech działa węglo-brunatna propaganda. I tak np. w dokumencie dotyczącym gospodarczego i strukturalnego rozwoju Łużyc rządy Brandenburgii i Saksonii umieściły zapis, że węgiel brunatny jest "nierozerwalnie z Łużycami związany".

 

 

Polityka i wydarzenia

 

Kto najwięcej inwestuje w energetykę?

(źródło: rp.pl)

Chiny wkładają najwięcej pieniędzy w projekty energetyczne. Rosną wydatki na energetykę w USA. Europa jest liderem efektywnościowi energetycznej. Najwięcej pieniędzy kraje europejskie przeznaczają na docieplanie budynków.

 

 

Chiny odchodzą od węgla. W planach już "tylko" 100 nowych elektrowni

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Chiny coraz poważniej traktują walkę z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu. Rząd wstrzymuje budowę stu elektrowni węglowych, promuje energetykę odnawialną (...), a powołany przez Chiny międzynarodowy bank AIIB kończy z finansowaniem węgla. I choć Pekin (miasto-prowincja - red.) zamknął właśnie ostatnią elektrownię węglową, to w innych prowincjach w ciągu 4 lat ma ich powstać więcej, niż pracuje dziś w całej Unii Europejskiej.

 

Komentarz redakcji:

Chiny to olbrzym o skali zmian trudnych do ogarnięcia. Ale trendy widać. Ograniczają zużycie węgla. Dziś to już "tylko" ok. 64 proc. miksu energetycznego (mniej niż u nas!). A w 2016 r. w energetykę odnawialną zainwestowały 88 mld dol. - najwięcej na świecie. Do roku 2020 planują zainwestować w tę dziedzinę 361 mld dol. Wygląda na to, że "komunistyczne" Chiny lepiej czują ducha zmian niż "elektromobilna" Polska.

 

 

Udział węgla w brytyjskim miksie energii to już tylko 2 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

Zaledwie w ciągu pięciu lat udział elektrowni węglowych w wytwarzaniu energii na wyspach spadł z ok. 40 proc. do zaledwie 2 proc. odnotowanych w I połowie br.

 

 

Trump nie rozwiąże problemów polskiej energetyki

(źródło: pl.clientearth.org)

Podczas gdy – wbrew retoryce swojego prezydenta – USA same inwestują w nowoczesne technologie, rozwijają OZE i odchodzą od węgla, nam po prostu chcą sprzedać swój gaz - LNG. Oznacza to, że oprócz emisji z węgla do polskiego powietrza dorzucimy jeszcze emisje z importowanego gazu.

 

 

Zrzucimy się na nowe elektrownie. Rząd wprowadzi "abonament węglowy"

(źródło: onet100.vod.pl)

Prawdopodobnie po wakacjach parlament zajmie się nową opłatą, którą będą co miesiąc uiszczać gospodarstwa domowe i firmy. Tak zwany abonament węglowy przyczyni się do wzrostu rachunków za prąd. Uzyskane w ten sposób pieniądze pójdą głównie na dotacje dla nowych elektrowni węglowych. To nie spodoba się Komisji Europejskiej.

 

Komentarz redakcji:

Kierunek jest absurdalny, zamiast stopować dotowanie węgla i wspierać nową energetykę - oszczędną, odnawialną, rozproszoną i prosumencką, brniemy, jako ostatni kraj w Europie, w niebezpieczeństwo monopolu węglowego, coraz bardziej z importu z… Rosji?!

Warto obejrzeć ten krótki, ale treściwy filmik.

 

 

także na ten temat:

 

Rynek mocy. Jaka metoda naliczania opłaty dla gospodarstw domowych?

(źródło: wnp.pl)

Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Pierwszy raz opłatę tę zobaczymy na rachunkach w październiku 2020 r.

 

 

Ustawa o rynku mocy: na co mają trafić dodatkowe pieniądze? - audycja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

Co piszczy w projekcie ustawy o rynku mocy wyjaśnia Justyna Piszczatowska z portalu wysokienapiecie.pl w audycji red. Aleksandry Dziadykiewicz z cyklu Raport Gospodarczy, w radiu TOK FM.

 

 

Także na ten temat analiza sporządzona przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi:

 

"Rządowy projekt ustawy o rynku mocy. Wątpliwości prawne, środowiskowe i ekonomiczne"

 

 

Rynek mocy zabetonuje system oparty na węglu

(źródło: rp.pl)

Scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

 

Wiele pytań o rynek węgla

(źródło: chronmyklimat.pl)

Po debacie "Dlaczego węgiel tanieje?" zorganizowanej w maju br. przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. O komentarz w kwestiach, których eksperci nie zdążyli poruszyć podczas spotkania poprosiliśmy dr. Michała Wilczyńskiego.

 

 

Energa woli własny węgiel

(źródło: rp.pl)

Energa nie ujawnia, w jakim stopniu zmienią się koszty zakupu węgla w związku ze zwiększeniem dostaw z PGG. – Można jednak przypuszczać, że Energa będzie płaciła więcej za surowiec z PGG niż z usytuowanej bliżej Bogdanki, z uwagi na wyższe koszty transportu ze Śląska – szacuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

 

Komentarz redakcji:

Ręczne ratowanie kopalni oczywiście kosztuje. Znowu dopłacimy do węgla. My!

 

 

PGG szykuje przewrót na rynku węgla

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska Grupa Górnicza chce całkowicie przejąć sprzedaż miałów węglowych do ciepłowni i małych firm. Pośrednicy, którzy dotychczas obsługiwali ten rynek są zaniepokojeni, ale jeśli PGG rzeczywiście się ich pozbędzie, to czy będzie sama importować brakujący węgiel?

 

 

Minister Tchórzewski: Potrzebujemy nowoczesnego górnictwa, które będzie stanowiło trzon naszego bezpieczeństwa energetycznego

(źródło: me.gov.pl)

- Nowoczesne górnictwo wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Międzynarodowego Forum Górniczego zorganizowanego w Kopalni Pniówek.

 

 

Musimy uniezależniać się od węgla

(źródło: eko.org.pl)

Przedstawiciele stowarzyszeń EKO-UNIA i Pracownia na rzecz Wszystkich istot wzięli udział w Walnych Zebraniach Akcjonariuszy polskich spółek energetycznych ENERGA i ENEA celem przekazania zarządom pytań dotyczących ich polityk energetyczno-klimatycznych i kontrowersyjnych inwestycji.

 

 

Jaką energetykę warto dotować? - Relacja z debaty

(źródło: chronmyklimat.pl)

Dziedziny warte wsparcia publicznego to te, które możliwie najlepiej spełniają kryteria rozwoju cywilizacyjnego i mają szansę na dalszy rozwój bez dotacji.

 

 

Zapis debaty online:

 

 

Duże bloki węglowe mają mniej zanieczyszczać

(źródło: pl.clientearth.org)

Elektrownie i ciepłownie węglowe w Europie mają cztery lata, aby znacznie zmniejszyć emisje szkodliwych substancji do powietrza. 31 lipca Komisja opublikowała komunikat w sprawie najnowszych regulacji unijnych dotyczących norm zanieczyszczeń z dużych obiektów spalania (tzw. BAT LCP). Polskie firmy energetyczne szukają środków na modernizacje albo liczą na uzyskanie odstępstw od nowych obowiązków.

 

 

LNG podbija świat

(źródło: rp.pl)

Międzynarodowa Asocjacja Gazowa Cedigaz opublikowała prognozę rozwoju rynku gazu do 2035 r., czyli do momentu, kiedy eksperci spodziewają się, że światową energetykę zdominują odnawialne źródła.

 

 

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

(źródło: rp.pl)

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za dwa lata najwięcej chce sprzedawać do Polski i na Węgry.

 

 

Francja bez węgla, z elektrycznymi autami

(źródło: biznesalert.pl)

Zakaz dla aut spalinowych (do 2040 r.) i węgla ma doprowadzić Francję do "neutralności węglowej" już w 2050 roku. Polityczny gest prezydenta Macrona przed rozpoczęciem szczytu G-20 będzie miał długofalowe konsekwencje dla Francji i Europy.

 

 

Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę

(źródło: gramwzielone.pl)

Brytyjski rząd jest kolejnym, który zamierza wprowadzić (od 2040 r.) zakaz sprzedaży samochodów z tradycyjnymi silnikami.

 

 

Atom

 

Francja zamierza zamknąć 17 reaktorów atomowych

(źródło: energetyka24.com)

Rząd w Paryżu zamknie do 17 elektrowni atomowych działających na terenie Francji – zapowiedział minister ekologii Nicolas Hulot.

 

Komentarz redakcji:

Francja to ma szczęście. Ministrem środowiska jest znany dziennikarz, aktywista i prawdziwy miłośnik przyrody. A w rządzie jest jednym z trzech ministrów (spośród 22, w tym 11 kobiet) wyróżnionych prestiżową rangą tzw. ministrów stanu (ministre d’État). I – uwaga! - pełny tytuł jego stanowiska brzmi: Minister Ekologicznej i Inkluzywnej Transformacji, Minister Stanu. Tak prezydent Macron buduje i promuje wizerunek ekologicznej, odpowiedzialnej Francji, i zapowiada "zieloną" przemianę całego modelu państwa. A my... mamy Szyszkę.

 

 

Polska i Chiny podpisały porozumienie dot. wykorzystania energii jądrowej

(źródło: energetyka24.com)

14 lipca 2017 r. w Pekinie wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz jego chiński odpowiednik Li Fanrong podpisali polsko-chińskie porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

 

 

 

Der Tagesspiegel: Niestabilne OZE mogą uszkodzić elektrownię jądrową

(źródło: biznesalert.pl)

Niemiecka elektrownia jądrowa została uszkodzona, ponieważ jej operatorzy w odpowiedzi na zapotrzebowanie sieci zwiększali oraz obniżali produkcję energii. Incydent ma wspierać teorię, że energetyka jądrowa nie może iść w parze z OZE. W badaniu Greenpeace z 2011 roku stwierdzono, że OZE i atom nie są kompatybilne, a możliwą konsekwencją jest uszkodzenie prętów paliwowych.

 

Komentarz redakcji:

Jeszcze jeden koszt coraz bardziej w dzisiejszym świecie muzealnej energetyki atomowej. I strategiczna wskazówka dla polskiego rządu, by do naszego systemu energetycznego, który powinien być nowoczesny, inteligentny i elastyczny nie wstawiać "atomowej kłody" - niebezpiecznej i hamującej rozwój.

 

 

Minireaktory nadzieją energetyki atomowej?

(źródło: kopalniawiedzy.pl)

Obecnie powstaje coraz mniej elektrowni atomowych m.in. dlatego, że bardzo trudno jest zebrać odpowiednie środki. Tymczasem 50-megawatowe moduły NuScale byłyby niezwykle tanie w porównaniu z tradycyjną elektrownią. Nawet większa instalacja powinna być niezwykle atrakcyjna cenowo.

 

Komentarz Ryana Fitzpatricka odpowiedzialnego za program czystej energii w think-tanku Third Way:

Koszt na megawatogodzinę wcale nie musi być niższy tylko dlatego, że wybuduje się mniejszy reaktor. Obniżenia kosztów trzeba szukać gdzie indziej.

 

Komentarz redakcji:

Co rusz - od wielu lat - słyszymy, że nowa technologia atomowa będzie tańsza i konkurencyjna.

Ale po katastrofach w elektrowniach tego typu rzeczywistość ekonomiczna skrzeczy. I to bardzo. To bez wątpienia najdroższy obecnie sposób zaopatrzenie w energię…

 

 

Trump wznowi rozwój energetyki jądrowej

(źródło: biznesalert.pl)

Przemawiając z okazji święconego w USA "Tygodnia Energetyki", prezydent Trump oświadczył, że zmieni zdecydowanie stosunek rządu USA do energetyki jądrowej. Podczas gdy prezydent Obama popierał energetykę odnawialną, prezydent Trump widzi znaczenie i zalety energetyki jądrowej – pisze dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

 

Komentarz redakcji:

Dr Strupczewski - nasz, polski, niezmordowany apostoł atomistyki - musi być naprawdę zdesperowany skoro wierzy Trumpowi. Naszym zdaniem nawet Trump nie da rady megatrendom światowej energetyki. Ale marzyć o tym i o to się modlić razem z prezydentem USA dr Strupczewski zawsze może – we dwóch raźniej

tytul: Zakaz spalania węgla w Krakowietytul: zaproszenie na spotkanietytul: Jaka jest przyszłość polskich miast?tytul: Zabrać kopalnym, dać odnawialnymtytul: Zabrać kopalnym, dać odnawialnymtytul: Państwo to kto ? Kto jest dysponentem  złóż podziemnych?tytul: Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

www.ratujmyrzeki.pl: krr

Koalicja Ratujmy Rzeki

mh

index_main.php: Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski

Data i miejsce: 21 czerwca 2017, godz. 11:00
Centrum Prasowe PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8

mh

index_main.php: Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?

Raport Uniwersytetu Cornell: szczelinowanie prawdopodobną przyczyną śmierci zwierząt hodowlanych i domowych

mh

index_main.php: Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?

Raport Uniwersytetu Cornell: szczelinowanie prawdopodobną przyczyną śmierci zwierząt hodowlanych i domowych

pokaż więcej touch_app
http://eko-unia.org.pl/granty
 
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.