Protesty

List otwarty do Prezydenta RP

19 czerwca 2013
min
(galeria fotografii)

Do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Żurawlów dnia 19 czerwiec 2013r

Szanowny Panie Prezydencie.

My, mieszkańcy Żurawlowa i okolicznych wsi, zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie z prośbą o zajęcie stanowiska i interwencję w związku z bezprawną kontynuacją inwestycji związanej z poszukiwaniem gazu łupkowego w gminach Grabowiec i Miączyn, położonych na terenie koncesji „Grabowiec” należącej do firmy Chevron. Od wielu miesięcy stanowczo protestujemy przeciwko działaniom firmy Chevron w naszym regionie, podejmując kroki prawne, zwracając się do Ministerstwa Środowiska, władz samorządowych, posłów i eurodeputowanych.

Mimo,że zgodnie z opinią Ministra Środowiska z dnia 29.05 2013 r. Chevron może wykonywać na terenie koncesji Grabowiec wyłącznie badania sejsmiczne, dnia 3.06.2013 r. pracownicy firmy wynajętej przez koncern próbowali rozpocząć grodzenie wydzierżawionej przez niego działki, informując, że jest to część „planu inwestycyjnego”.
Zgodnie ze zgromadzoną przez nas wiedzą, technologia wydobycia gazu łupkowego jest procesem niebezpiecznym dla środowiska –wiąże się ze zużyciem ogromnych ilości wody, powstawaniem toksycznych ścieków, skażeniem powietrza, hałasem, wzmożonym ruchem drogowym niszczącym lokalną infrastrukturę drogową.

Jesteśmy w ogromnej większości rolnikami.
Obawiamy się, że na terenie, który stanie się „kopalnią gazu łupkowego” nie będziemy mogli prowadzić dotychczasowej działalności rolniczej, która jest podstawą naszego utrzymania. Pracujemy na najżyźniejszych glebach w naszym kraju, nasze tereny to spichlerz Polski, określony jako główny obszar rolniczy w planie zagospodarowania przestrzennego województwa lubelskiego. Dlatego nie zgadzamy się na rozpoczęcie inwestycji i dnia 3 czerwca zablokowaliśmy wjazd na teren, gdzie ma powstać przyszła wiertnia.
Nasz czynny protest trwa już trzeci tydzień.
Nikt z władz samorządowych nie próbuje i chyba nie potrafi rozwiązać tego konfliktu. Nie odwiedził nas żaden polityk, wszystkie główne media w Polsce milczą, jesteśmy nękani przez policję.

Mamy coraz bardziej przygnębiające wrażenie, ze wyrażana przez nas opinia dotycząca ryzykownej inwestycji lokowanej w naszym najbliższym otoczeniu liczy się znacznie mniej niż interes koncernu.
A przecież Chevron deklaruje „kładziemy szczególny nacisk na wspieranie lokalnych społeczności (…) budujemy relacje ze społeczeństwem nakierowane na osiąganie długotrwałych, wzajemnych korzyści”. Domagamy się ,aby Chevron wywiązał się z tych obietnic.

Panie Prezydencie, 4 czerwca , w dniu Święta Wolności trwał w Żurawlowie drugi dzień protestu. Gorzkie to było dla nas święto. Padały z Pana ust piękne, radosne słowa o długiej, zwycięskiej drodze, którą jako społeczeństwo przeszliśmy od komunistycznego totalitaryzmu, do demokratycznej wolności.

Ale nie można mówić o demokracji, jeżeli głos obywateli nie jest brany pod uwagę, a decyzje dotyczące ich życia podejmowane są arbitralnie ponad ich głowami.
Czujemy się pomijani, ignorowani we własnym państwie.
Panie Prezydencie, mamy nadzieję, że odpowie Pan na nasz list .
Najwyższy Urząd, to Najwyższa Odpowiedzialność.
Prosimy aby Pan tę odpowiedzialność podjął.

Mieszkańcy wiosek Żurawlów, Szczelatyn, Siedlisko, Rogów, Czartoria
w Gminach Grabowiec i Miączyn w powiecie zamojskim.

tytul: Wtorek, 02 lipca 2013- KOMUNIKAT PRASOWY od komitetów i stowarzyszeń walczących z przemysłem gazu łupkowego ropy naftowej i gazu węglowegotytul: List do Ministra Rolnictwa tytul: Francuscy dziennikarze w Żurawlowietytul: Chevron i geodeta w Żurawlowietytul: Plakaty o proteście w Żurawlowie w warszawietytul: Wezwania na policję dla protestujących w Żurawlowietytul: wizyta Czechówtytul: msza święta w Żurawlowie
view_list  inne artykuły z tematu Protesty:
mh

gaz-lupkowy.php: 250 dni. Kiedy wytchnienie dla Żurawlowa?

Na początku lutego 2014 roku minie 250. dzień protestu mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

mh

gaz-lupkowy.php: Mała wieś solą w oku koncernu. Chevron ustawił kamery i pozywa [Reportaż]

Międzynarodowy koncern chce szukać gazu łupkowego pod Zamościem. Mieszkańcy boją się, że okolica zmieni się w pustynię, że od rolników nikt nie kupi już towaru, że chemikalia skażą ziemię

mh

gaz-lupkowy.php: Brońcie się, brońcie się!

W Zamościu odbyła się 21.10.2013r. konferencja o zagrożeniach związanych z planowanym poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego na Zamojszczyźnie.

mh

gaz-lupkowy.php: Wiceminister Woźniak: przy poszukiwaniu łupków na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Minister przyjął od delegacji protestujących petycję oraz odpowiedział na najważniejsze kwestie ich nurtujące:

pokaż więcej touch_app

jak możesz pomóc?

1. Weź udział w proteście.
Przyjedź, wesprzyj nas - potrzebujemy osób, które zastąpią rolników i rolniczki na blokadzie, co pozwoli im wrócić do pracy. Bezpośrednie wsparcie jest najważniejsze: bardzo trudno jest połączyć aktywny protest z pracami polowymi. Dlatego tak istotny jest Wasza obecność na miejscu protestu.
Protest odbywa się w warunkach polowych - weź karimatę, śpiwór i namiot!

2.. Napisz do Chevronu i firm z nimi współpracującymi.
Wyraź swoje zdanie.

Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o
Aleja Wyścigowa 6, 02-681 Warszawa
tel. + 48224601000

kancelaria prawna reprezentująca Chevron:
CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa
ul. Emilii Plater 53 (28piętro), 00-113 Warszawa,
tel: +48225205555 fax: +48225205556
e-mail: warsaw@cms-cmck.com
www.cms-cmck.com/Warsaw-Poland

wykonawca prac budowlanych:
PRAKTIBUD, ul. Sybiraków 6, 22-600 Tomaszów Lubelski, tel./fax. +48846644197, e-mail: biuro@praktibud.pl, www.praktibud.pl

3. Wyraź wsparcie na Facebooku:
facebook.com/occupychevronPL
przekaż znajomym informacje o proteście

4. Zorganizuj protest w swoim mieście.
Nawet najmniejsza akcja solidarnościowa ma ogromne znaczenie.

Jedynie wspólne działanie daje szansę na zwycięstwo!

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.