tytul: Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesjętytul: Mała wieś solą w oku koncernu. Chevron ustawił kamery i pozywa [Reportaż]tytul: Wydobycie gazu łupkowego powoduje trzęsienia ziemi tytul: Koncesję wydano bezprawnie? tytul: Tusk: nowe rozporządzenie przyspieszy inwestycje w łupkitytul: Holandia: gaz łupkowy nie jest dobrą opcją dla Europytytul: Testy potwierdziły, że mamy ropę tytul: Kowalski: Dziś underground to jest rolnik spod Zamościa
min
gaz z łupków

Wiceminister Woźniak: przy poszukiwaniu łupków na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Minister przyjął od delegacji protestujących petycję oraz odpowiedział na najważniejsze kwestie ich nurtujące:
opublkowano 16 lipca 2013

 Przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu gazu łupkowego ministerstwo na pierwszym miejscu stawia zapewnienie najwyższych standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców - zapewnił Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Piotr Woźniak podczas spotkania z mieszkańcami Żurawlowa, protestującymi przeciwko wykonywaniu przez Chevron poszukiwań gazu łupkowego na terenie ich wsi.

W spotkaniu uczestniczyli też działacze Partii Zielonych współpracujący z mieszkańcami.

Minister przyjął od delegacji protestujących petycję oraz odpowiedział na najważniejsze kwestie ich nurtujące:

1. Wskazywane przez mieszkańców wątpliwości dotyczących działań firmy Chevron, m. in. budowa drogi i studni bez odpowiednich pozwoleń

Minister wyjaśnił, że kwestia pozwoleń budowlanych nie jest regulowana koncesją i wskazał instytucje, do których należą decyzje w tych sprawach. Minister jednocześnie poprosił, by informacje o konkretnych znanych mieszkańcom przypadkach naruszeń prawa były przekazywane do ministerstwa, które dzięki temu będzie mogło interweniować zgodnie ze swymi kompetencjami.

2. Koncesja a Główne Zbiorniki Wód Podziemnych

Jedną z podniesionych kwestii było prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego na obszarze Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP), na którym mieści się gmina Grabowiec. Jak wyjaśnił Minister, istnienie GZWP nie uniemożliwia prowadzenia działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej związanej nie tylko z gazem łupkowym, lecz także z innymi kopalinami, np. węglem kamiennym. Przykładem takiej już istniejącej inwestycji jest Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka", która znajduje się na terenie GZWP.

Główne Zbiorniki Wód Podziemnych obejmują warstwy wody występujące zazwyczaj do głębokości 100 - 150 m. Natomiast prace rozpoznawcze dotyczące złóż gazu z łupków są prowadzone na głębokości poniżej 3 000 m. To sprawia, że wiercenia za gazem z łupków są oddzielone od warstw wody wieloma warstwami skał nieprzepuszczalnych.

Dodatkowo, bezpieczeństwo GZWP zapewnia technologia stosowana przy wierceniach, w tym także przy rozpoznawaniu złóż gazu z łupków. Jest ona używana już od wielu lat również w odniesieniu do innych kopalin. Technologia ta gwarantuje zabezpieczenie prowadzonych wierceń systemem szczelnych rur osłonowych i technologicznych, co skutecznie zapobiega kontaktowi z wodami podziemnymi i ich zanieczyszczaniu.

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.