Protesty

Wiceminister Woźniak: przy poszukiwaniu łupków na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

16 lipca 2013
min
(galeria fotografii)

Minister przyjął od delegacji protestujących petycję oraz odpowiedział na najważniejsze kwestie ich nurtujące:

 Przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu gazu łupkowego ministerstwo na pierwszym miejscu stawia zapewnienie najwyższych standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców - zapewnił Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Piotr Woźniak podczas spotkania z mieszkańcami Żurawlowa, protestującymi przeciwko wykonywaniu przez Chevron poszukiwań gazu łupkowego na terenie ich wsi.

W spotkaniu uczestniczyli też działacze Partii Zielonych współpracujący z mieszkańcami.

Minister przyjął od delegacji protestujących petycję oraz odpowiedział na najważniejsze kwestie ich nurtujące:

1. Wskazywane przez mieszkańców wątpliwości dotyczących działań firmy Chevron, m. in. budowa drogi i studni bez odpowiednich pozwoleń

Minister wyjaśnił, że kwestia pozwoleń budowlanych nie jest regulowana koncesją i wskazał instytucje, do których należą decyzje w tych sprawach. Minister jednocześnie poprosił, by informacje o konkretnych znanych mieszkańcom przypadkach naruszeń prawa były przekazywane do ministerstwa, które dzięki temu będzie mogło interweniować zgodnie ze swymi kompetencjami.

2. Koncesja a Główne Zbiorniki Wód Podziemnych

Jedną z podniesionych kwestii było prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego na obszarze Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP), na którym mieści się gmina Grabowiec. Jak wyjaśnił Minister, istnienie GZWP nie uniemożliwia prowadzenia działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej związanej nie tylko z gazem łupkowym, lecz także z innymi kopalinami, np. węglem kamiennym. Przykładem takiej już istniejącej inwestycji jest Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka", która znajduje się na terenie GZWP.

Główne Zbiorniki Wód Podziemnych obejmują warstwy wody występujące zazwyczaj do głębokości 100 - 150 m. Natomiast prace rozpoznawcze dotyczące złóż gazu z łupków są prowadzone na głębokości poniżej 3 000 m. To sprawia, że wiercenia za gazem z łupków są oddzielone od warstw wody wieloma warstwami skał nieprzepuszczalnych.

Dodatkowo, bezpieczeństwo GZWP zapewnia technologia stosowana przy wierceniach, w tym także przy rozpoznawaniu złóż gazu z łupków. Jest ona używana już od wielu lat również w odniesieniu do innych kopalin. Technologia ta gwarantuje zabezpieczenie prowadzonych wierceń systemem szczelnych rur osłonowych i technologicznych, co skutecznie zapobiega kontaktowi z wodami podziemnymi i ich zanieczyszczaniu.

tytul: Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesjętytul: Mała wieś solą w oku koncernu. Chevron ustawił kamery i pozywa [Reportaż]tytul: Wydobycie gazu łupkowego powoduje trzęsienia ziemi tytul: Koncesję wydano bezprawnie? tytul: Tusk: nowe rozporządzenie przyspieszy inwestycje w łupkitytul: Holandia: gaz łupkowy nie jest dobrą opcją dla Europytytul: Testy potwierdziły, że mamy ropę tytul: Kowalski: Dziś underground to jest rolnik spod Zamościa
view_list  inne artykuły z tematu Protesty:
mh

gaz-lupkowy.php: 250 dni. Kiedy wytchnienie dla Żurawlowa?

Na początku lutego 2014 roku minie 250. dzień protestu mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

mh

gaz-lupkowy.php: Mała wieś solą w oku koncernu. Chevron ustawił kamery i pozywa [Reportaż]

Międzynarodowy koncern chce szukać gazu łupkowego pod Zamościem. Mieszkańcy boją się, że okolica zmieni się w pustynię, że od rolników nikt nie kupi już towaru, że chemikalia skażą ziemię

mh

gaz-lupkowy.php: Brońcie się, brońcie się!

W Zamościu odbyła się 21.10.2013r. konferencja o zagrożeniach związanych z planowanym poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego na Zamojszczyźnie.

pokaż więcej touch_app
http://eko-unia.org.pl/granty
 
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.