artykuł

Zagrożony Słowiński Park Narodowy

31 grudnia 2014
min
(galeria fotografii)

Kolejne bezcenne przyrodniczo tereny zagrożone poszukiwaniem gazu łupkowego – tym razem przez firmę Lane Energy Poland

Firma jest właścicielem koncesji w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, od 1977 roku włączonego przez UNESCO (w ramach programu „Człowiek i biosfera”) do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.

Katarzyna Terej, rzeczniczka koncernu poinformowała, że kolejne prace za gazem łupkowym na terenie pomorskiej gminy Smołdzino rozpoczną się dopiero w przyszłym roku. Firma stara się o uzyskanie wszystkich wymaganych prawem pozwoleń, koniecznych do wykonania prac poszukiwawczych. – Dopiero rozpoczęliśmy proces uzyskiwania wymaganych prawem pozwoleń, bez których nie rozpoczniemy żadnych działań. Początek prac, po otrzymaniu wspomnianych pozwoleń, planujemy na koniec przyszłego roku.

Tymczasem mieszkańcy wsi Żelazo w gminie Smołdzino alarmują, że firma zaczęła już prace na terenie swojej koncesji. – Przed kilku dniami przedstawiciele firmy zaczęli robić nam kopalnię, choć nie ma jeszcze pozwolenia na budowę! Na dodatek tworzą zbiornik retencyjny w pobliżu gminnego ujęcia wody! – powiedziała serwisowi internetowemu Głosu Pomorza pani Izabela Smagoń z Żelaza.

Katarzyna Woźniak, dyrektorka Słowińskiego Parku Narodowego:

– Zostaliśmy uznani za stronę przez gminę. Stąd wiemy, że trwają przygotowania do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, którego zażądała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dopiero po tej procedurze gmina będzie mogła wydać zezwolenie na prowadzenie robót budowlanych.

Obecność wielkiej koparki wykonującej prace w Żelazie rzeczniczka Lane Energy Poland wyjaśniła… prowadzeniem prac archeologicznych. – Celem tych prac jest zbadanie terenu pod względem obecności stanowisk archeologicznych.

Wójt Smołdzina, pani Lidia Orłowska-Getler, wie tylko, że Lane Energy Poland posiada koncesją na prace poszukiwawcze. – One są zawieszone do czasu, kiedy firma nie uzyska pozwolenia na budowę. Nic nie wiem o żadnych robotach.

Ani mieszkańcy, ani władze lokalne nie otrzymały żadnej informacji na temat tego, co faktycznie dzieje się na terenie koncesji w ich gminie. Koncern widzi to jednak inaczej.

- Na każdym etapie działań współpracujemy ściśle z władzami samorządowymi i społecznością lokalną – wyjaśniła Katarzyna Terej, rzeczniczka Lane Energy Poland.

źródło: -2170" target="_blank">http://obywatelekontroluja.pl

tytul:  Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska apeluje o zakaz szczelinowaniatytul: Ministerstwo Środowiska o odpadach po szczelinowaniutytul: Państwo to kto ? Kto jest dysponentem  złóż podziemnych?tytul: Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?tytul: Wysokie zanieczyszczenie powietrza w pobliżu odwiertów ropy i gazu z łupkówtytul: 250 dni. Kiedy wytchnienie dla Żurawlowa?tytul: Rumunia: protesty przerywają poszukiwania gazu łupkowegotytul: Zakaz wydobywania łupków w Nowosądeckiem
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

gaz-lupkowy.php: Żurawlów: Październikowa Rewolucja

Najpierw Żurawlowiacy pogonili kota międzynarodowej korporacji naftowo-gazowej. Po 400 dniach twardej walki, o jakiej powinno się pisać w podręcznikach wychowania obywatelskiego,

mh

gaz-lupkowy.php: NIK o poszukiwaniach gazu łupkowego

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce.

mh

gaz-lupkowy.php: Wydobycie gazu łupkowego powoduje trzęsienia ziemi

Naukowcy podejrzewają, że płyn do szczelinowania hydraulicznego, który jest wstrzykiwany głęboko pod powierzchnię Ziemi, zwiększa napięcie w rejonach aktywnych sejsmicznie, a także ułatwia przesuwanie się mas skalnych.

mh

gaz-lupkowy.php: Rozszerzony Abstrakt

W odpowiedzi na skargi właścicieli studni dotyczące smaku i zapachu wody, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zainicjowała badanie wód gruntowych w okolicy miasta Pavillion w stanie Wyoming (...)

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.