Smog

Państwo to kto ? Kto jest dysponentem złóż podziemnych?

31 lipca 2014
min
(galeria fotografii)

W Gminie Susiec ( Lubelszczyzna) amerykańska firma Chevron we współpracy z polskim PGNiG planuje wykonać po jednym odwiercie w poszukiwaniu gazu łupkowego .

Mieszkańcy organizują w ramach protestu pikietę przed urzędem gminy.
Na facebooku zielona aktywistka zadaje dramatyczne pytanie:

Wieże wiertnicze jak i związany z nimi transport różnych ładunków wpłynie nieodwracalnie na krajobraz Roztocza, które swoimi atrakcjami przyrodniczymi nie ma końca.
W niedługim czasie obszar krainy Roztocza będzie objęty statusem rezerwatu Biosfery UNESCO
Kto będzie pierwszy. Koncerny gazowe czy unikatowa przyroda ?

Tak zachwalają Susiec mieszkańcy:

Susiec należy do najchętniej odwiedzanych miejscowości Roztocza. Zawdzięcza to położeniu na skraju rozległych lasów, Parku Krajobrazowego, Puszczy Solskiej, poprzecinanych malowniczymi dolinami rzek i potoków. Jedną z nich jest Tanew zaliczana do najczystszych polskich rzek. W pobliżu Suśca tworzy ona malowniczy przełom. Płynąc w głębokiej dolinie, po skalnych uskokach, rzeka na długości 200 m tworzy „szumy”, serię ponad 20 niewielkich wodospadów. Podobne „szumy”, wśród nich największy, półtorametrowej wysokości, zobaczyć można na Jeleniu, jednym z dopływów Tanwi. Potok ten wypływa z Morskiego Oka, głębokiego stawu w samym centrum Suśca, zasilanego w wodę z setek bijących na jego brzegach źródeł.

Widać, że pochwalne pieśni zostały ułożone na potrzeby protestu. Nikt do Suśca pewnie się nie wybiera. Tabun wakacyjnych turystów gości tymczasem w innych, mniej wysublimowanych kurortach gdzieś nad morzami, jeziorami czy w górach. Baza noclegowa Suśca nie zniosłaby chyba dużego natłoku przybyszów.

Codzienność raczej skrzypi. Brak pracy, walka o każdy dzień kształtują charaktery dużej części mieszkańców.
I to właśnie wykorzystują koncerny wydobywcze. Łudzą mieszkańców, wójtów i burmistrzów rzekomym przyszłym dostatkiem, zatrudniają lokalnych „ekspertów od rozwoju”, szemranych  typów, którymi każdy uczciwy człowiek się brzydzi.
Nie załatwią te koncerny rozwoju gminy. Może kilka osób rzeczywiście poprawi sobie status, ale podobny efekt byłby, gdyby okazały się bardziej aktywne zawodowo w innych dziedzinach.
Tymczasem wszyscy zostaną okradzeni z tego co jeszcze mają - z w miarę czystej wody, z co najwyżej zniszczonego- przez łatwe do usunięcia nielegalne wysypiska śmieci - krajobrazu.
Zostaną podle zatruci przy spolegliwym wsparciu urzędów.
Nie dość, że nic nie mają, to na dodatek miejsce, w którym żyją, często od niepamiętnych czasów, zostanie im po prostu ukradzione przez tymczasowy układ egoistycznej pazernej korporacji z dziwnie jej uległą administracją lokalną oraz państwową.

Może sobie co chce wypisywać o pięknie krainy miejscowy aktywista. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Przecież równie dobrze mogą komuś bokiem wychodzić te „szumy”, te krajobrazy. Ale to jeszcze nie powód, by go z nich ograbiać. To jego sprawa, czy mu się podobają, czy nie, czy ma na ich temat takie, czy inne mrzonki.

Chevron, PGNiG oraz administracja wyciąga łapy po nie swoje rewiry, bez zgody mieszkańców.
I to jest podstawowy problem.
Wcale tereny, które zamieszkuje jakaś społeczność nie muszą być piękne, należeć do skarbów natury. Są miejscem tej społeczności; właśnie ona musi ze świadomością ryzyka oraz potencjalnych  strat i zysków wyrazić zgodę na ich eksploatację.

Terra
 

tytul: Zagrożony Słowiński Park Narodowytytul:  Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska apeluje o zakaz szczelinowaniatytul: Ministerstwo Środowiska o odpadach po szczelinowaniutytul: Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?tytul: Wysokie zanieczyszczenie powietrza w pobliżu odwiertów ropy i gazu z łupkówtytul: 250 dni. Kiedy wytchnienie dla Żurawlowa?tytul: Rumunia: protesty przerywają poszukiwania gazu łupkowegotytul: Zakaz wydobywania łupków w Nowosądeckiem
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

gaz-lupkowy.php: List otwarty do Profesora UMCS w Lublinie Mariana Harasimiuka

Pamiętamy, jak zapewniał Pan, że parki narodowe oraz obszary cenne przyrodniczo i chronione prawem będą wyłączone z poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego.

pokaż więcej touch_app
http://eko-unia.org.pl/granty
 
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.