home home page
tytul: Domy energooszczędne NF15 i NF40 z dopłatą  z NFOŚiGWtytul: Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnychtytul: Przewidywane korzyści i kosztytytul: Przewidywane  ilości domów objętych dotacjątytul: Podsumowanie.

Dokumentacja projektowa.

opublikowano 10 września 2013

Potwierdzenie spełnienia przez budynek wymagań w zakresie standardu energetycznego z określonej grupy (NF15 lub NF40) należy udokumentować poprzez przedstawienie do weryfikacji:
projektu budowlanego, na podstawie którego uzyskano pozwolenia na budowę, wykonanego na bazie przepisów ustawy Prawo budowlane,
branżowych projektów wykonawczych umożliwiających praktyczną realizację zaprojektowanego budynku, wykonanych zgodnie ze stosownymi przepisami ustawy Prawo budowlane,
obliczeń potwierdzających osiągnięcie przez budynek określonego standardu energetycznego,
oświadczenie projektanta, że projekt jest wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 462) oraz, że spełnia wymagania programu „Domy z dopłatą”

Projekt budowlany i branżowe projekty wykonawcze musza być wykonane z uwzględnieniem minimalnych wymagań technicznych określonych przez NFOŚiGW. Projekty podlegają weryfikacji w trakcie procedury przyznania dofinansowania i muszą zawierać:
• opis zastosowanej metody obliczeniowej z odwołaniem do obowiązujących aktów prawnych i norm
• opis i uzasadnienie przyjętych do obliczeń założeń i danych wyjściowych, co wiąże się z obliczeniem:
obliczeniem współczynników przenikania ciepła zgodnie z PN-EN ISO 6946:2008 przy zastosowaniu wartości obliczeniowych obl wyznaczone zgodnie z PN–EN ISO 10456:2004 i uwzględnieniu poprawek na łączniki mechaniczne, na nieszczelności oraz poprawki dla dachu odwróconego
wartości liniowych mostków zgodnie z PN-EN ISO 10211:2008 z załączonym raportem obliczeń, jako załącznik do charakterystyki energetycznej budynku,
obliczenie strat ciepła do gruntu zgodnie z PN-EN ISO 13370:2008
obliczenie współczynników przenikania ciepła okien i drzwi, rolet zgodnie z PN-EN-ISO 10077-1:2007 z załączonym raportem obliczeń jako załącznik do charakterystyki energetycznej budynku.

• przejrzysta prezentację toku obliczeń w sposób umożliwiający weryfikację wyników pośrednich i wyniku końcowego obliczeń, na każdym kolejnym etapie ich wykonywania.

Do wykonania obliczeń może być wykorzystane dowolne, dostępne na rynku oprogramowanie komputerowe, pod warunkiem, że obliczenia wykonywane przy jego użyciu są zgodnie z metodyka wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, zgodnie z obowiązującymi normami oraz z uwzględnieniem wymagań NFOŚiGW.  Należy podać informację dotyczące nazwy i wersji programu oraz dołączyć do dokumentacji pliki wsadowe z danymi do obliczeń w oryginalnej wersji elektronicznej i formacie PDF. To samo dotyczy wydruków wyników obliczeń. Niezbędnym wsparciem jest program komputerowy pozwalający kontrolować wymagania stawiane przez NFOŚiGW.

Wymagania szczegółowe stawiane budynkom NF15 mogą stworzyć projektantom liczne problemy, zwłaszcza w zakresie wyznaczenia liniowych mostków ciepła oraz obliczenie strat ciepła do gruntu. Niestety nie udało się autorom wymagań programu Dom z dopłatą uniknąć błędów. Przywołane zostały normy ze specyfikacją roku, które już nie obowiązują. Z punktu formalnego jest to problem, gdyż weryfikatorzy powinni żądać opracowania projektów zgodnie z tymi normami a nie zgodnie z normami obowiązującymi. W zestawieniu norm zamieszczonych w artykule podano już obowiązujące aktualnie numery i roczniki. Ostatecznie po dyskusji ustalono, że powierzchnie użytkowe obliczane będą zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 462).

imgstopka
link terra