Liczby, a nie przymiotniki : [10]Przybrzeżne elektrownie wiatrowe
  • Rys. 10.2.
  • min
min

Przybrzeżne elektrownie wiatrowe

Przybrzeżna farma wiatrowa London Array znacząco przyczyni się do osiągnięcia przez Wielką Brytanię jej celów dotyczących energetyki odnawialnej. James Smith, prezes koncernu Shell w Wielkiej Brytanii Energia elektryczna jest zbyt istotnym towarem, by traktować ją jako program tworzenia nowych miejsc pracy w przemyśle turbin wiatrowych. David J. White

12 lipca 2011

Wiatry wiejące nad morzem są silniejsze i stabilniejsze niż te nad lądem. Dzięki temu przybrzeżne farmy wiatrowe dostarczają więcej mocy na jednostkę powierzchni niż farmy lądowe.

Farma wiatrowa Kentish Flats, położona na Morzu Północnym, u ujścia Tamizy, około 8,5 km od miejscowości Whitstable i Herne Bay, rozpoczęła pracę pod koniec 2005 roku . Oczekiwano, że jej średnia moc na jednostkę powierzchni wyniesie 3,2 W/m2. W roku 2006 średnia moc elektrowni wyniosła 2,6 W/m2 .

Zakładam, że moc na jednostkę powierzchni równa 3 W/m2 (o 50% większa niż nasze oszacowanie dla elektrowni wiatrowych na lądzie – 2 W/m2) jest odpowiednią liczbą dla przybrzeżnych farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii .

Warunki wiatrowe na Bałtyku są nieco gorsze niż na Morzu Północnym, jednak zostawimy te oszacowania Davida bez zmian .

Potrzebujemy teraz oszacowania, jak duża powierzchnia morza w rzeczywistości mogłaby zostać pokryta turbinami wiatrowymi. Zgodnie z przyjętą konwencją powinniśmy podzielić przybrzeżne elektrownie wiatrowe na znajdujące się na płytkich wodach i te, które usytuowane są na głębokich akwenach, co ilustruje Rys. 10.2.

Według powszechnej opinii płytko posadownione elektrownie wiatrowe (budowane na dnie o głębokości do 25–30 m), chociaż są prawie dwa razy droższe od elektrowni lądowych, to przy niewielkich dopłatach są ekonomicznie opłacalne. Z kolei budowa elektrowni osadzonych głęboko na dnie morza nie jest obecnie opłacalna. Do roku 2008 powstała zaledwie jedna taka farma wiatrowa na wodach brytyjskich jako próbny prototyp, przesyłający wyprodukowaną przez siebie energię do położonej niedaleko platformy wiertniczej Beatrice .

przypis. 10.1.

link terra