Główna \ Aktualności \
Wrocław, 27 kwietnia 2006

Tureccy ornitolodzy zainteresowani programem "Bocian"

Biuro Tureckie Towarzystwo Ornitologiczne KAD zamierza rozpocząć realizację programu ochrony bociana białego w Turcji i z prośbą o pomoc w jego przygotowaniu zwróciło się do PTPP "Pro Natura". Przedstawicielki tej organizacji poznawały strukturę realizowanych w Polsce programów, system współpracy z wolontariuszami, sposób gromadzenia danych, możliwości uzyskania wsparcia. (na zdjęciu od prawej Gulden Aktyn, Cagri Göcek (czyt. Czary), Roman Guziak, Dorota Szulc-Guziak)
Teren 1 Teren 2 Odwiedzając społeczne rezerwaty PTPP "Pro Natura" goście z Turcji mogli dowiedzieć się w jaki sposób Towarzystwo zarządza cennymi przyrodniczo terenami w tym biotopami bociana białego.
Teren 3 Podczas wizyty w Zakładzie Karnym w Wołowie zaprezentowano ornitologom z Turcji założenia i efekty realizacji programu "Czarna owca. Skazani na ochronę przyrody" (www.czarnaowca.org.pl), łączącego ochronę łąk będących siedliskiem wielu gatunków ptaków w tym bociana białego z resocjalizacją więźniów przez pracę. Ważnym punktem programu była wizyta w przywięziennej owczarni, gdzie skazani zajmują się hodowlą rodzimych ras owiec, głównie wrzosówki. Zwierzęta wypasane są na łąkach, chroniąc je przed zarastaniem i tym samym przyczyniając się do zachowania ich wartości przyrodniczych.
Teren 3 Jednym z miejsc, które pokazaliśmy naszym tureckim gościom była wieś Ruda Sułowska. Prócz obejrzenia kilku bocianich gniazd i samych bocianów Turczynki dowiedziały się o historii powołania Dolnośląskiej Wsi Bocianiej, współpracy z lokalnymi władzami oraz tradycji obchodów Dnia Bociana.
GimnazjumGimnazjum Koleżanki z tureckiej organizacji KAD odwiedziły kilka placówek realizujących program edukacyjny "Bocian". Na konkretnych przykładach poznawały bogatą działalność szkół i przedszkoli na rzecz ochrony bocianów w Polsce. Gimnazjum W Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy z zainteresowaniem wysłuchały relacji z "bocianowych" działań podejmowanych w tej szkole, porównywały polski system edukacji z systemem panującym w Turcji, z zachwytem oglądały i fotografowały prace uczniów powstające na zajęciach plastycznych. Pojechały także na ścieżkę rowerową "Szlakiem bocianich gniazd" wyznaczoną i oznakowaną przez przyjaciół bocianów z trzebnickiego gimnazjum we współpracy z Urzędem Gminy w Trzebnicy.
Nowy ZamekNowy Zamek Nowy Zamek Podczas odwiedzin w Szkole Podstawowej w Nowym Zamku Cagri i Gulden miały okazję spotkać się bezpośrednio z młodymi obserwatorami bocianów, którzy przygotowali ciepłe powitanie gości w języku angielskim, zadawali pytania, opowiadali o swoich osiągnięciach, z ciekawością wysłuchali informacji o projektach realizowanych przez turecką organizację KAD. Po spotkaniu w klasie uczniowie zaprowadzili Turczynki pod gniazdo bocianie we wsi, które powstało dzięki staraniom szkolnego koła ekologicznego oraz życzliwości zakładów energetycznych. W ubiegłym roku na prośbę uczniów, obserwujących bezskuteczne próby zbudowania przez bociany gniazda na słupie, energetycy z Rejonu Energetycznego Oleśnica Koncernu EnergiaPro Oddział Wrocław zainstalowali platformę umożliwiającą bezpieczne gniazdowanie bocianów.
W Przedszkolu nr 80 "Zielona Dolinka" we Wrocławiu koleżanki z Turcji spotkały się z panią Dyrektor Krystyną Majchrzak, która opowiedziała o działalności swej placówki związanej z ochroną przyrody, w tym bocianów. Obejrzały próbę generalną przedszkolaków przed mającym miejsce następnego dnia VI Wrocławskim Turniejem Wiersza Ekologicznego "Bociek w wierszu", tradycyjnie organizowanym przez Przedszkole "Zielona Dolinka". Na powitanie gości przedszkolaki z grupy "0" pod okiem swoich pań upiekły "łapy bocianie" z ciasta drożdżowego. Staropolski zwyczaj nakazywał wkładanie takich "łap" do bocianich gniazd na powitanie powracających z Afryki ptaków. "Łapy bocianie" upieczone przez dzieci okazały się pyszną niespodzianką dla tureckich gości. Przedszkole Przedszkole
WrocławWrocław Zwiedzając Wrocław Cagri i Gulden miały okazję poznać m.in. wrocławskie bociany. Pod jednym z gniazd Telewizja Regionalna TVP3 nakręciła krótki reportaż dotyczący pobytu tureckich ornitologów w Polsce, celu ich wizyty, wrażeń i planów na przyszłość. Prócz wystąpienia w telewizji dziewczyny udzieliły dwóch wywiadów prasowych.
Wizyta przedstawicielek tureckiej organizacji KAD w Polsce była bardzo owocna, zarówno goście jak i gospodarze dowiedzieli się wielu interesujących i nowych rzeczy o bocianach. Istnieje duża szansa, że wkrótce w Turcji ruszy podobny do polskiego program ochrony bocianów.

Zapraszamy na stronę internetową Tureckiego Towarzystwa Ornitologicznego KAD, gdzie dowiecie się jakie projekty realizuje ta organizacja. www.kad.org.tr
Powrót