Główna \ Aktualności \
Wrocław, 27 kwietnia 2006

Ochrona przyrody z zyskiem dla rolników - Program rolnośrodowiskowy na lata 2007 - 2013 szansą na zachowanie żerowisk bociana białego.

Zachętą do utrzymywania użytków zielonych, może być dla rolników program rolnośrodowiskowy, w ramach którego przyznawane są fundusze w zamian za ekstensywną gospodarkę na łąkach i pastwiskach. Ważne, aby informacja o tych dodatkowych dopłatach dotarła do możliwie wielu gospodarzy.


Posiadając dostateczną wiedzę część rolników stwierdzi, iż realizacja programu rolnośrodowiskowego w gospodarstwie opłaca się i warto utrzymać użytki zielone. Istnieje szansa, że wielu z nich podejmie koszenie bądź wypas na porzuconych, zarastających łąkach przywracając im wartość przyrodniczą, zaniecha przekształcania użytków zielonych w pola uprawne. Dzięki temu bocianom nie zabraknie żerowisk, a przy tym zachowane zostaną siedliska wielu cennych gatunków roślin i zwierząt.


Program rolnośrodowiskowy na lata 2007 - 2013, w odróżnieniu od tego, który obowiązywał w okresie 2004 - 2006, nie zakłada ograniczenia liczby realizowanych pakietów w jednym gospodarstwie, może być w całości realizowany na terenie całego kraju i stanowi szczególnie atrakcyjną propozycję dla rolników posiadających użytki zielone. Warto przekazywać właścicielom łąk informację o programie rolnośrodowiskowym. Kampania informacyjna, do uczestnictwa w której gorąco Państwa zachęcamy, służy ochronie tradycyjnego krajobrazu polskiej wsi, w tym zachowaniu łąk po których spacerują bociany.


W przekazywaniu informacji może pomóc załączona ulotka:

ulotka dla rolników posiadających użytki zielone, informująca o pakietach przyrodniczych programu rolnośrodowiskowego


Zachęcamy do zainteresowania się nowym programem rolnośrodowiskowym na lata 2007 - 2013. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy zgłosić się najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Opis programu rolnośrodowiskowego, rozporządzenia wykonawcze, wzory wniosków i inne dokumenty dotyczące tego działania można znaleźć również w internecie, na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl w zakładce: PROW 2007-2013.