Główna \ Aktualności \ Działania szkół \
Wrocław, 25 maja 2006

Gniazda

Wiele radości sprawia obserwatorom bocianów pojawianie się powracających z zimowej wędrówki skrzydlatych przyjaciół, w pobliżu zajmowanych rokrocznie gniazd. Wiosną 2005 wielu bocianich miłośników przeżyło rozczarowanie i niepokój. Znaczna część gniazd nie została zasiedlona i pozostała pusta przez cały sezon. Takie sygnały napływały z różnych rejonów Polski, a także z zagranicy. Dokładną skalę tego zjawiska poznamy po podsumowaniu wszystkich danych nadesłanych przez obserwatorów. Opracowywanie wyników wciąż trwa. Przypuszczalnie duża liczba bocianów nie dotarła na czas na lęgowiska z powodu kłopotów na jakie natrafiły w Afryce. Naukowcy donosili o zatruciach ptaków nowym środkiem chemicznym zastosowanym przeciwko szarańczy oraz o niekorzystnych warunkach pogodowych.

Dzięki zaangażowaniu, wytrwałości i niesłabnącej sympatii okazywanej bocianom uczestnicy programu edukacyjnego dokonali wielu wartościowych i ciekawych odkryć, które wzbogacają prowadzoną od roku 1994 bazę danych o bocianie białym. Praca na rzecz boćków dostarczyła uczniom wiele radości i satysfakcji.

Bocian obserwowany przez uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie.




Gniazdo bocianie przy Szkole Podstawowej w Błażowej Dolnej.




Bociania rodzina obserwowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu.




Bocianie gniazdo obserwowane przez uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Raciechowicach.




Uczennice z Publicznego Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim podczas wypełniania formularzy obserwacji.




Uczniowie zaznaczają na mapie ekologicznej Gminy Kazimierz Biskupi miejscowości, w których znajdują się bocianie gniazda.




Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku na wycieczce we wsi bocianiej Kłopot.




Fot. Andrzej Tuszyński. Ten bocian zginął porażony prądem, podobnie jak wiele ptaków w Polsce siadających na niebezpiecznych słupach energetycznych.




Grupa miłośników bocianów ze Szkolnego Koła Historycznego "Tropiciele Historii" przy Szkole Podstawowej w Drużbicach wraz z Energetykami i zamocowaną dzięki ich pomocy platformą pod gniazdo.




Okładka wydanego przez Gimnazjum w Kawęczynie, dzięki dotacji z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, foldera prezentującego wszystkie gniazda na terenie gminy Kawęczyn.















.