Zdjęcia z "bocianowej" wizyty w Turcji

Ankara to ponad 3 milionowe prężnie rozwijające się miasto. Na zdjęciu widok z okna biura Tureckiego Towarzystwa Badania Ptaków KAD, które gościło przedstawicieli PTPP "Pro Natura".

Prezes KAD Can Bilgin i prezes PTPP "Pro Natura" Roman Guziak obserwują ptaki na podmokłym terenie w okolicach Ankary



Prof. Dr. M. Kemal Yalinkiliç Dyrektor Generalny Departamentu Ochrony Przyrody i Parków Narodowych w Ministerstwie środowiska w Ankarze z uwagą wysłuchał prezentacji na temat polskiego programu ochrony bociana białego i jego siedlisk. Poparł pomysł ogłoszenia roku 2007 rokiem bociana białego co pozwoli nagłośnić potrzebę inwentaryzacji bocianów w Turcji i poszerzyć grono bocianich miłośników w tym kraju.


Podczas wizyty w Ministerstwie Edukacji w Ankarze Ibrahim ER, Wicedyrektor Departamentu Edukacji Podstawowej, wyraził gotowość pomocy w rozprowadzeniu wśród tureckich szkół informacji zachęcającej do włączenia się w obserwację i ochronę bocianów.
Burmistrz miasta Kizilcahamam Adem Özbekler, gościł w swoim gabinecie przedstawicieli KAD oraz PTPP "Pro Natura". Podczas spotkania wyraził gotowość kontynuowania współpracy z przyrodnikami i pomocy przy realizacji projektu ochrony bociana białego w tym regionie Turcji.
Osman Erdem, dyrektor biura Tureckiego Towarzystwa Badania Ptaków KAD (pierwszy z lewej) prezentuje projekty realizowane przez tą organizację. Po prawej Idris Mete z Parku Narodowego Soguksu, w środku Çagri Göcek prowadząca badania i projekt ochrony bocianów białych w Kizilcahamam
Przedstawiciele PTPP "Pro Natura" dzielą się polskimi doświadczeniami z zakresu ochrony bociana białego, zarządzania terenami podmokłymi i edukacji.
Bünyamin Altun z Wydziału Ochrony Przyrody i Parków Narodowych Ministerstwa środowiska i Leśnictwa (z lewej) oraz Recep Oymak z Wydziału środowiska i Leśnictwa prowincji Çorum z zainteresowaniem przeglądają polskie materiały edukacyjne, biuletyny, instrukcje, ulotki.
Przedstawiciele PTPP "Pro Natura" oglądają przygotowaną do postawienia platformę i udzielają technicznych wskazówek.
Przyrodnicy z KAD, PTPP "Pro Natura" oraz Parku Narodowego Soguksu dyskutują gdzie najlepiej ustawić platformę pod gniazdo bocianie



W miejscach wskazanych przez polskich konsultantów postawione zostały dwie platformy dla bocianów. Przy ich montażu pomagali wszyscy uczestnicy warsztatów - miłośnicy bocianów z Turcji i Polski.
Stawianie platform pod gniazda bocianie przez zespół tureckich i polskich przyrodników stało się okazją do nagłośnienia potrzeby ochrony bocianów w tureckiej telewizji. Obok przedstawicieli lokalnych władz i przyrodników z tureckiej organizacji KAD wywiadu udzielił Romek Guziak - prezes PTPP "Pro Natura".
W okolicach Kizilcahamam większość gniazd zlokalizowanych jest na słupach energetycznych lub budynkach przemysłowych.


Odwiedziny bocianich gniazd były okazją do poznawania mieszkających w pobliżu ludzi.


Podczas spotkania z kierownikiem budowy nowego osiedla nad rzeką Kirmir dyskutowano jak najlepiej zagospodarować pobliski teren aby bociany nie straciły swych siedlisk.
Podmokły teren w pobliżu rzeki Kirmir, przy którym postawiono dwie nowe platformy gniazdowe dla bocianów.