Główna \ Dzień Bociana \ 2007 \

Gniazda w Starachowicach przy ul. Stalowników 3

Osiedle Michałów już od bardzo dawna jest stałym miejscem letniego pobytu bocianów. W obecnym miejscu, czyli przy ulicy Stalowników znajduje się już 42 lata. Założył je mieszkaniec ówczesnego Michałowa Feliks Świątkiewicz. Był rok 1965, kiedy konstrukcja w postaci wiklinowego kosza została zamocowana między konarami wysokiego grochodrzewu . Mieszkańcy Michałowa z niecierpliwością czekali na przylot bocianów. Od tej pory klekot bocianów stał się dla mieszkańców osiedla zapowiedzią prawdziwej wiosny. Gniazdo powiększało się z roku na rok i przez 30 lat wyfrunęło z niego kilkadziesiąt młodych ptaków.



Jednak w roku 1995 duży opad śniegu uszkodził gniazdo. Większa część gniazda spadła, a reszta nie nadawała się do naprawy. Z pomocą pospieszyli starachowiccy strażacy. Mimo niesprzyjającej aury ( wiatr, deszcz , zimno ) wykonali prostą konstrukcję z pnia drzewa i wikliny. Wykorzystując swoją sprawność i odwagę zamocowali między konarami tego samego drzewa nową konstrukcję - wcześniej usuwając resztę starego gniazda. Bocian tego roku miał dużo pracy, ale w ciągu tygodnia gniazdo było gotowe na przyjęcie pani bocianowej.



Pierwsze lata obecnego stulecia to okres niepokoju o bezpieczeństwo młodych bocianów, ponieważ drzewo uschło i w każdej chwili konar podtrzymujący z każdym rokiem cięższe gniazdo, mógł się złamać. Podjęto decyzję o wykonaniu nowego gniazda i umieszczeniu go na betonowym słupie. Pojawił się dylemat: usunąć stare gniazdo, czy nie? Po licznych rozmowach i konsultacjach ze specjalistami ostateczną decyzję podjęła właścicielka posesji. Stare drzewo usunięto, a w pobliżu wstawiono 18 metrowy słup z platformą, częściowo wymoszczoną materiałem pochodzącym z poprzedniego gniazda . Tego zadania podjął się miejscowy przedsiębiorca pan Jan Orczyk. Jesienią 2004 roku nowe gniazdo czekało na bociany.



Wiosną 2005 roku bociany kazały na siebie długo czekać. Pojawiły się dopiero 1 i 3 maja. Najważniejsze, że zaakceptowały nowe miejsce. Rozpoczął się kolejny sezon lęgowy. Z nowego gniazda wyfrunęły 2 młode bociany.

W sprawę bocianów włączyli się również członkowie Klubu Młodego Przyrodnika "Bocian" działającego przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach. Wspólnie z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem : Bocian - symbol mądrości, miłości i wiosny. Dnia 31 maja 2005 roku w ogrodzie pod bocianim gniazdem odbył się piknik integracyjny laureatów konkursu . Jedną z nagród konkursowych była książka pt. " Bociany i boćki", którą otrzymała każda szkoła podstawowa w naszym mieście.





W roku szkolnym 2005/2006 problematyką bociana białego zainteresowano uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego miasta. Klasy młodsze wzięły udział w prezentacji plastycznej Bociani świat ( forma przestrzenna). Klasy starsze wykazały się wiedzą przyrodniczą i znajomością książki Bociany i boćki biorąc udział w komputerowym turnieju wiedzy oraz przygotowując plakat dotyczący ochrony przyrody. Gimnazjaliści zaprezentowali się w scenkach teatralnych.





Dzień Bociana 2007 uczniowie starachowickich szkół obchodzili w Centrum Edukacji Leśnej w Marculach. Głównymi bohaterami spotkania byli laureaci konkursu plastycznego Bocian - znak wiosny i czystego środowiska. Część artystyczną i prezentacje multimedialne przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i licealnej. Dodatkową atrakcją pobytu w Marculach było oglądanie filmu przyrodniczego, zwiedzanie arboretum i wspólne ognisko.





Podczas spotkania uczniowie klasy licealnej zaprezentowali historię jedynego w Starachowicach gniazda bocianów, z którego w tym roku jak i w poprzednim wyfrunęły również 4 młode bociany. Uczennica klasy licealnej wybrała " bociani temat " na olimpiadę przyrodniczą.
Cieszy fakt, że młode pokolenie chętnie bierze udział w imprezach o charakterze przyrodniczym i zajmuje się propagowaniem wiedzy w tym zakresie.

Historię gniazda i podejmowanych działań edukacyjnych opracowali członkowie Klubu Młodego Przyrodnika ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach pod kierunkiem nauczycielki Wiesławy Stachuczy (właścicielki posesji, na której znajduje się gniazdo ).