Główna \
Dzień Bociana \
2007 \
Gniazdo w Linowie obok Groty Matki Bożej Różańcowej
ŚPIEWAJąCE BOCIANY
Podczas budowania Groty Matki Bożej Różańcowej w Linowie w Gminie Dźwierzuty, latem 1998 roku, para bocianów upodobała sobie wierzchołek, wykonanej z kamienienia budowli, przy której w miesiącach wakacyjnych odprawiane są msze święte. Aby uszanować to miejsce a jednocześnie uszanować wybór bocianów zaprzyjaźnieni pracownicy Zakładu Energetycznego w Szczytnie ustawili nieopodal Groty słup z zamocowaną platformą, ułożyli gałązki na ewentualne przyszłe gniazdo.
Wiosną 1999 roku bociany "doceniły" trud i z wielkim zapałem przystąpiły do budowy swego domu aby jeszcze tego roku mogły przyjść na świat małe bocianiątka. Od tego czasu każdego roku wypatrujemy czy bociany zasiedlą gniazdo nad Grotą.
W czasie mszy świętych odprawianych w każdą wakacyjną niedzielę obserwujemy niezwykłe zachowanie tych pięknych ptaków, które włączają się z radosnym klekotem wtedy, kiedy zgromadzeni na mszy turyści śpiewają pieśni religijne. Podczas Eucharystii rodzice-bociany karmią swoje dzieci żabkami upolowanymi na okolicznych łąkach i stawach.
Niecodziennym wydarzeniem przy Grocie była wizyta Chóru "Kantata" ze Szczytna, który uświetnił przebieg pierwszej mszy w 2006 roku. W trakcie prezentowania pierwszego utworu pt. "Powrót bociana", bociania rodzina głośnym klekotem dzielnie wspierała chórzystów.
Niezwykle ciekawe dla obserwatorów są lekcje latania prowadzone przez rodziców-bocianów. Każdego roku czas przeznaczony na naukę jest inny i zapewne zależy od zdolności ucznia-bociana jak również jego predyspozycji fizycznych.
Spośród nielicznych atrakcji w małej wsi Linowo obserwacja bocianiej rodziny jest priorytetowym zajęciem dla osób z dziećmi w różnym wieku.
Historia tego gniazda ma dziewięć sezonów (1999-2007) i był to wystarczający czas dla nas, okolicznych mieszkańców, na zaprzyjaźnienie się z tymi mądrymi i fascynującymi ptakami. Każdego roku z utęsknieniem wypatrujemy w przestworzach rodziców-bocianów, którzy zadomowią się w gnieździe obok Groty i jak co roku będą "członkami" chórzystów podczas mszy.
Pragnę dodać, że od chwili podjęcia budowy Groty systematycznie prowadzę kronikę, w której są rejestrowane ważne wydarzenia jakie miały miejsce w tym szczególnym miejscu. Historia bocianiej rodziny opisywana jest także na łamach kroniki. Oto kilka cytatów:
"Przyroda sama podpowiada co należy jeszcze zrobić, aby Grota w naturalny sposób nabierała niepowtarzalnego wyglądu. Nie bez powodu pracownicy Zakładu Energetycznego w Szczytnie w sąsiedztwie groty ustawili słup, a na nim zaczątki bocianiego gniazda, ponieważ te piękne ptaki upodobały sobie do zsiadania wierzchołek groty.
Pragnieniem ks. Roberta jest odprawienie takiej mszy, podczas której bociany siedziałyby na gnieździe, a bydło pasłoby się nieopodal groty. Tak też się stało. To niepowtarzalny widok, kiedy podczas Eucharystii rodzice - bociany przynoszą pokarm swoim dzieciom, a faktem radości jest przyjazny klekot bocianiątek. W oddali zaś, na soczystej trawie, pasie się stado bydła okolicznych rolników".
Dorota Sobieraj
Sekretarz Szkoły
Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczytnie
Niezwykła historia gniazda znajdującego się obok Groty Matki Bożej Różańcowej w Linowie nad jeziorem Sasek Wielki nadesłana przez Szkołę Podstawową nr 3 w Szczytnie
Lipiec 1998 roku. Bociany upodobały sobie wierzchołek Groty
Rok 2001. Bociany z wysokości gniazda obserwują odprawianą przy Grocie Matki Bożej Różańcowej Mszę świętą