Główna \ Dzień Bociana \ 2006 \

Dzień Bociana 2006 w Publicznym Gimnazjum w Średniem Dużem

Na przełomie maja i czerwca podjęliśmy szereg działań mających na celu uświadomienie młodzieży i społeczności lokalnej potrzeby ochrony łąk i pastwisk stanowiących ogromne bogactwo polskiej przyrody.

W maju uczniowie naszego gimnazjum z myślą o rolnikach opracowali ulotkę informacyjną pt.: "Programy rolnośrodowiskowe". Dzięki dużemu zaangażowaniu naszych uczniów ulotki zostały rozpowszechnione wśród lokalnych rolników. Rolnicy mogli otrzymać taką ulotkę na bazarze, w gminie, na zebraniu rodziców, od uczniów naszego gimnazjum w swoich miejscowościach.

Po przeprowadzeniu obserwacji i wywiadu z mieszkańcami swojej miejscowości uczniowie opracowali referaty dotyczące łąk kośnych i pastwisk obecnie i w przeszłości oraz liczby hodowanych we wsi krów na przestrzeni kilkunastu lat.

Zorganizowaliśmy rajd rowerowy "Szlakiem bocianich gniazd". W ten sposób po raz kolejny udało nam się zainteresować obchodami bocianiego święta nie tylko uczniów ale też mieszkańców poszczególnych miejscowości. Głównym celem rajdu było sprawdzenie, czy wszystkie bociany z naszego terenu powróciły do swoich gniazd, czy ptaki zakładają również nowe gniazda. Jednocześnie uczestnicy rajdu sprawdzili stan żerowiska bocianów oraz sprawdzano i zebrano sznurki.



W czerwcu zorganizowaliśmy międzyklasowy konkurs na najpiękniejszą fotografię ,,Bocian w obiektywie". Konkurs pozwolił nam zaangażować całą społeczność szkolną w obchody bocianiego święta, oraz pozyskać nowe informacje na temat bocianich gniazd.


I miejsce klasa IIa

Zorganizowaliśmy również konkurs literacko – plastyczny pt. "Bociek i krowa to para wystrzałowa". Myślą przewodnią konkursu było przypomnienie uczniom o potrzebie ochrony łąk i pastwisk – miejsc gdzie pasą się krowy i żerują bociany. Chcieliśmy też pokazać uczniom, iż tematyka ochrony przyrody poruszana jest nie tylko przez nauczycieli biologii czy geografii. Przyrodę musza chronić wszyscy i wszędzie. Dlatego też wspomniany konkurs zorganizowany był na lekcjach: j.polskiego - uczniowie pisali rymowanki, plastyki - tworzyli prace, plakaty związane z tematem krów, łąk i bocianów.

Wiedzą na temat życia i obyczajów bocianów uczniowie podzielili się z rówieśnikami. Zorganizowany został uroczysty apel poświęcony bocianom, ich życiu, zagrożeniach, ochronie. Przygotowana została również gazetka okolicznościowa zawierająca niezbędne informacje o ptakach. Rozstrzygnięte zostały również wyniki organizowanych konkursów.

Boćki zajmują w naszej szkolnej tradycji bardzo ważne miejsce. Tematyka ochrony tych ptaków jest szeroko rozpowszechniona wśród naszych uczniów, którzy spontanicznie zgodnie z własnymi potrzebami podejmują motyw bociana we własnej twórczości plastycznej, literackiej. Dowodem na to są prace wykonane z własnej inicjatywy uczniów.

W obchody Dnia Bociana zaangażowana była cała społeczność szkolna nauczyciele i uczniowie.

Osoby przygotowujące Dzień Bociana:
Renata Bojarczuk,
Justyna Malinowska,
Agnieszka Jaworska,
Mariusz Żarnowski.