Dzień Bociana 2003
W roku 2003 po raz pierwszy obchodzono Dzień Bociana w Polsce. W ponad 300 miejscach w kraju odbyły się różnego rodzaju wydarzenia związane z bocianem białym.
O przeróżnych formach świętowania Dnia Bociana w szkołach w roku 2003 można przeczytać w biuletynie informacyjnym nr 39 opracowanym z myślą o nauczycielach uczestniczących w programie edukacyjnym "Bocian".
Festyn w Rudzie Sułowskiej w Dolinie Baryczy
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" zorganizowało obchody Dnia Bociana w Dolinie Baryczy. Na miejsce imprezy nie bez powodu wybraliśmy Rudę Sułowską - wieś skupiającą najwięcej gniazd bocianich na Dolnym Śląsku. Obchody bocianiego święta rozpoczął Przegląd Szkolnych Przedstawień Bocianich przygotowanych przez dzieci z nadbaryczańskich szkół i przedszkola.
Odbyła się również wycieczka z przewodnikiem, pokazy slajdów i prelekcje ukazujące bogactwo Doliny Baryczy. Przez cały czas trwania festynu można było podziwiać prace wykonane przez dzieci z całej Polski biorące udział w programie "Bocian". Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się jednak liczne gry i zabawy edukacyjne, w trakcie których poznawały one zachowania bocianów i grożące im niebezpieczeństwa.
We wsi pod każdym gniazdem znalazła się tabliczka informująca o efektach lęgu zamieszkującej je bocianiej pary
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - głównego sponsora festynu, po zakończeniu obchodów wydaliśmy ulotkę na temat walorów przyrodniczych i rekreacyjnych Rudy Sułowskiej - dolnośląskiej wsi bocianiej. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do wzrostu zainteresowania turystycznego tym terenem, na czym skorzystają jego mieszkańcy.