Główna \ Aktualności \

Bociania Delegacja w Alzacji

W połowie maja 2004 roku 7 - osobowa grupa "przyjaciół bocianów" z Dolnego Śląska udała się z tygodniową wizytą do Alzacji, by poznać problemy i sposoby ochrony tamtejszych boćków oraz podzielić się polskimi doświadczeniami. W skład ekipy wchodzili przedstawiciele PTPP "pro Natura", nauczyciele biorący udział w programie edukacyjnym "Bocian" oraz przedstawiciel starostwa powiatowego Wołów. Zostaliśmy zaproszeni przez działającą na terenie Alzacji organizację APRECIAL, zajmującą się ochroną i reintrodukcją bociana białego. Odwiedzaliśmy różne miejsca związane z bocianami, m.in. słynne E`comusee d`Alsace, gdzie bociany gnieżdżą się na terenie skansenu, ośrodki reintrodukcji bocianów, szkołę, w której dzieci pomagają bocianom, Muzeum Zoologiczne w Strasbourgu, zajmujące się badaniem migracji bocianów, Instytut Weterynarii monitorujący przyczyny śmierci. Spotkaliśmy się z energetykami, którzy prezentowali bardzo ciekawe zabezpieczenia dla ptaków, stosowane na słupach i liniach energetycznych, działaczami organizacji ARIENA zajmującej się edukacją, a także z Prezydentem Alzacji.

Wyjazd stanowił część obchodów 10-lecia współpracy regionów partnerskich jakimi są Dolny Śląsk i Alzacja. W tym samym czasie do tej krainy Francji, rozciągającej się pomiędzy Wogezami a Renem, zawitały delegacje dolnośląskich uczniów, samorządowców, przedstawicieli oświaty, kultury i sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego - głównego partnera współpracy z Departamentem Alzacji.

Obecność grupy "bocianiej" w Alzacji nie była przypadkowa. W tym bowiem regionie znajdują się wszystkie francuskie bociany, to jest 320 par. Sytuacja tego gatunku, formy podejmowanych działań oraz rządowe fundusze przeznaczane na pomoc tym ptakom diametralnie różnią się od polskich warunków. Połowa populacji nie odlatuje na zimę i wymaga dokarmiania, a z dokarmianiem wiążą się choroby (np. salmonella). Bociany są hodowane i wpuszczane do istniejących kolonii, służą również do wabienia swoich dzikich braci. Do niedawna koszt doprowadzenia jednego alzackiego bociana do wieku dojrzałego wynosił 2000 Euro. Inaczej niż u nas postrzegają bociana zwykli ludzie. Ponieważ ptak ten mocno zakorzeniony jest w niemieckiej tradycji, Francuzi, zwłaszcza spoza Alzacji, wcale za nim nie przepadają. Tymczasem bocian od lat stanowi symbol Alzacji, podobnie jak wielka czarna kokarda - element ludowego stroju dziewcząt. Podobizna boćka jest wszechobecna w miejscach przeznaczonych dla turystów.

Podczas pobytu w Alzacji polska grupa zaprezentowała Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk oraz Program edukacyjny "Bocian". Nawiązane kontakty dają nadzieję na podjęcie stałej współpracy z alzackimi organizacjami zajmującymi się ochroną bocianów i edukacją.

Bocian biały jako symbol Alzacji stanowi ważną atrakcję turystyczną i wizytówkę regionu. Dzięki szerokiej promocji stanowi również źródło dochodu dla miejscowej ludności.

Wizyta w ośrodku reintrodukcji bocianów w Soultz.

Na zdjęciu od lewej: Roman Guziak - Koordynator Programu Ochrony Bociana Białego w Polsce, Prezes APRECIAL - Gerard Wey, Jolanta Sołtys z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śl., Magdalena Szuflińska z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie, Lech Taraszczuk z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, Zbigniew Jakubiec - wiceprezes PTPP "pro Natura", autor wielu publikacji i książek o bocianach.

Woliera w pobliżu miejscowości Sierentz

Wybudowana została w 1988 roku z inicjatywy gminy, która finansuje hodowlę i opiekę nad bocianami oraz wspiera lokalne stowarzyszenie zajmujące się tą działalnością.

Organizacja APRECIAL

Została utworzona przez Departament Alzacji jako instytucja mająca chronić i opiekować się bocianami w tej prowincji oraz kontrolować sytuację gatunku. Jej działalność finansowana jest z funduszy Departamentu. Prócz stałych pracowników rozmaite prace wykonują wolontariusze.

W realizowanym przez APRECIAL programie szkoły pełnią kluczową rolę w procesie przygotowania lokalnej społeczności do reintrodukcji bocianów. Ornitolodzy prowadzą z dziećmi gry i zabawy "bocianowe", włączają je do budowy bocianich gniazd, zapraszają na zajęcia terenowe. Zyskując przychylność i sympatię dzieci łatwiej przekonać dorosłych do potrzeby ochrony bocianów. Wzrasta wówczas szansa stworzenia takiej sytuacji przyrodniczo-społecznej aby bociany mogły żyć obok ludzi w zgodzie i wzajemnej akceptacji w tym gęsto zaludnionym regionie Francji (ok. 200 osób na km²). Delegacja z Polski odwiedziła m.in. Szkołę Podstawową w Sierentz, gdzie dzieci prezentowały przygotowane przez siebie materiały o bocianach.


Skansen Ecomusee d'Alsace

To miejsce znane miłośnikom bocianów w całej Europie. Gnieździ się tu 20-30 par bociana białego. Z braku dostatecznej ilości naturalnych żerowisk ptaki muszą być dokarmiane. W skansenie można zwiedzić czynną kuźnię, warsztat garncarski, młyny, niewielką winnicę, małe poletka ukazujące jak wyglądała tradycyjna uprawa roli, mieszkania i narzędzia pracy reńskich rybaków, dawne powozy, domy mieszkalne, zagrody ze zwierzętami. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Pracuje tu 80 - 100 ludzi. Zatrudnione są osoby zajmujące się bocianami, prowadzące badania, m.in. mające ustalić skąd pochodzą osiedlone tu bociany (część ptaków migruje a część nie, tak jak w całej Alzacji).

Promocja win

Dyrektor firmy winiarskiej CIVA - Jean-Louis Vézien, prezentuje jeden z plakatów reklamujących wino. Do promocji alzackiego wina we Francji i na świecie CIVA chętnie wykorzystuje wizerunek bociana.

Wizyta u energetyków

W Alzacji, podobnie jak niemal we wszystkich krajach Europy, problemem są kolizje ptaków z liniami i słupami energetycznymi. Na skutek porażenia prądem padają również bociany. Energetycy alzaccy opracowali wiele różnych zabezpieczeń, które skutecznie zmniejszają to zagrożenie. Delegacja polska miała okazję oglądać przykłady zabezpieczeń prezentowane na terenie Zespołu Szkół Energetycznych.