×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
4 lipca 2025
info
 

Pod prąd

lipiec 2025

 
 
 
1. Międzynarodowy dialog o transformacji w Koninie
2. Regiony „wykluczone” apelują do KE o środki na modernizację z EU ETS
3. Kobiety apelują do premiera o wsparcie FST dla regionu Turowa
4. Strategia PGE do 2035
5. Burmistrz Bogatyni odczytał zapewnienie na piśmie – mamy czas „przez 20 lat sobie poradzić z transformacją”
6.  Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” w Przyjezierzu, (gmina Jeziora Wielkie)
1
1. Międzynarodowy dialog o transformacji w Koninie

Kolejne międzynarodowe spotkanie w Koninie, regionu podawanego za wzór sprawiedliwej transformacji. Ale co to znaczy? Czuć presję czasu. Po okresie entuzjazmu ludzie coraz ostrożniej patrzą na zmiany. Wiedzą, że czasu jest mało i że ten pośpiech może zniweczyć gotowość do przemian. Bo oto okazuje się, że na efekty trzeba będzie długo czekać i że nastąpią one długo potem jak skończą się środki wsparcia. Na konferencji w dniach 24-25 czerwca czuć było trochę rozczarowanie, dziwna była też nieobecność najważniejszych osób z rządu czy z Komisji Europejskiej. Rok temu było inaczej, ale wtedy też trwała kampania wyborcza. Trochę dziwi brak podsumowania konferencji w mediach lokalnych. Z kolei relacja w Gazecie Wyborczej skupiła się na walorach turystycznych na terenie Łużyc w Niemczech. Wyborcza nie wspomniała też o koncercie orkiestry górniczej oraz o planach turystycznego wykorzystania koparki Dolores.

 https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181359,32062213,wakacje-w-luzyckich-kopalniach-to-podroz-do-przyszlosci-koninskiego.html

Kilka tygodni wcześniej miasto chwaliło się m.in. autobusem wodorowym:
– Jesteśmy liderem transformacji i chcemy pokazać rzeczy, które zostały zrealizowane dzięki funduszom unijnym, dzięki naszej pracy zostały zorganizowane. W związku z tym wsiądziemy w autobusy wodorowe, jakie zapewni nam miasto Konin, i pokażemy geotermię, projekt związany z wodorem w ZE PAK oraz Akademię Nauk Stosowanych i ich projekt dotyczący studentów – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/miedzynarodowa-konferencja-o-przyszlosci-transformacji-energetycznej

Jak na razie jednak transport publiczny w Koninie kuleje, w zasadzie zostaje taksówka.  Zresztą ilość zaparkowanych aut osobowych na ulicach miasta od dawna sugeruje, że transport publiczny jest zawodny. Może za rok sytuacja się zmieni.

^menu
2
2. Regiony „wykluczone” apelują do KE o środki na modernizację z EU ETS

Podczas konferencji w Koninie reprezentacja regionów „wykluczonych” z FST ogłosiła przekazanie listu do KE z apelem o wsparcie. Regiony węglowe nieobjęte wsparciem to miejsca gdzie działają elektrownie i/lub kopalnie i gdzie lokalne budżety są zasilane środkami ze spalania paliw kopalnych. Regiony te proszą o wsparcie z funduszu modernizacyjnego UE lub innych dochodów z systemu EU ETS. 
Są to:

  • Turów (woj. dolnośląskie)
  • Bogdanka (woj. lubelskie)
  • Kozienice (woj. mazowieckie)
  • Sieniawa (woj. lubuskie)
  • Połaniec (woj. więtokrzyskie)
  • Ostrołęka (woj. mazowieckie)
  • Opole (woj. opolskie)
  • Dolna Odra (woj. zachodniopomorskie)

Brak wsparcia finansowego prowadzi, jak twierdzą sygnatariusze, do transformacji „dwóch prędkości” – część regionów korzysta z pomocy UE, podczas gdy inne pozostają bez kluczowych instrumentów finansowych.

 https://instrat.pl/apel-do-komisji-europejskiej-od-regionow/

^menu
3
3. Kobiety apelują do premiera o wsparcie FST dla regionu Turowa

Tego samego dnia, tzn. 24 czerwca grupa kobiet z regionu Turowa skierowała list otwarty do premiera Donalda Tuska. List jest efektem trwających wcześniej warsztatów „Energia Kobiet” i konsultacji odnośnie uzgodnienia treści listu.
Mieszkanki apelują do Donalda Tuska o wsparcie regionu Turowa
- Kobiety nie są tłem - są energią zmiany. Nie może być transformacji energetycznej bez kobiet - brzmią głosy autorek listu do premiera. Kobiety z powiatu zgorzeleckiego, a szerzej z subregionu jeleniogórskiego, wysłały do premiera Donalda Tuska list z apelem o wsparcie transformacji regionu. 
Już niedługo, podczas unijnych negocjacji budżetowych, zapadnie decyzja o przedłużeniu wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
W tym roku polski rząd w ramach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a także po niej, może zawalczyć aby środki na sprawiedliwą transformację zostały przedłużone, ale także, aby tym razem objąć nimi subregion jeleniogórski – w szczególności powiat zgorzelecki.

 http://eko.org.pl/n_2704

^menu
4
4. Strategia PGE do 2035

Miliony na inwestycje i na analizy, w tym na zbadanie potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych. Jak czytamy w bankier.pl „W obszarze energetyki jądrowej przewidziano wydatki rzędu kilkuset milionów złotych wyłącznie na przeprowadzenie niezbędnych badań i analiz w 3 potencjalnych lokalizacjach - Bełchatowie, Turowie i ewentualnie w Koninie”.

 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Strategia-PGE-do-2035-r-przewiduje-laczne-wydatki-inwestycyjne-o-wartosci-235-mld-zl-8960077.html

Strategia przewiduje też spore ograniczenia w energetyce konwencjonalnej:
- W strategii mamy potwierdzenie, że segment wytwarzania konwencjonalnego (węglowego- przyp. red) za chwilę zacznie generować straty i to straty istotne. Spółka wskazuje na prawie 4 mld zł straty EBITDA w 2030 r. Inne elementy są pozytywne, choć czasami potrzebują woli politycznej bądź regulacyjnej, żeby się wydarzyły, a straty na wytwarzaniu konwencjonalnym są wysoce prawdopodobnym scenariuszem. W związku z tym ten segment, który w przeszłości przynosił duże zyski, teraz najprawdopodobniej będzie dużym obciążeniem dla Grupy PGE

 https://www.wnp.pl/energia/gigantyczne-inwestycje-i-strata-na-produkcji-energii-z-wegla-analitycy-komentuja-strategie-pge,954926.html

^menu
5
5. Burmistrz Bogatyni odczytał zapewnienie na piśmie – mamy czas „przez 20 lat sobie poradzić z transformacją”

W ostatnim wydaniu Pod Prąd pisaliśmy, że w kwietniu na posiedzeniu komisji sejmowej prezes PGE GiEK powiedział, że do 2044 może pracować tylko najnowszy blok nr 7. Następnie już w maju grupa PGE ogłosiła nową strategię, z której wynika duże ograniczenie mocy energetyki konwencjonalnej począwszy od lat 30-tych.  Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej burmistrz  Bogatyni odczytał odpowiedź na apel o zapewnienie pracy kompleksu Turów do 2044 r. Jak stwierdził: „Mimo że są różne głosy, to już mamy zapewnienie na piśmie”. 

 https://www.tvbogatynia.pl/artykul/7993,sesja-rady-miejskiej-w-bogatyni-30-06-2025-sesja-nadzwyczajna

^menu
6
6.  Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” w Przyjezierzu, (gmina Jeziora Wielkie)

30 czerwca 2025 r. w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu (gmina Jeziora Wielkie) odbyło się, copółroczne Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. Tradycyjnie, jako Koalicja „RT-ON”, spotykamy się co pół roku starając się odwiedzać miejsca i regiony dotknięte dramatycznymi skutkami działalności kopalni odkrywkowych węgla brunatnego lub zagrożonych ich powstaniem. Rok temu  spotkaliśmy się Kiejszach (gmina Babiak) wcześniej zaś w Mikorzynie (k. Konina) czy w gminie Brody( lubuskie). Ostatnio w grudniu 2024 r widzieliśmy się we Wrocławiu, w gościnnych progach „EkoCentrum”.  Spotkanie w Przyjezierzu, którego gospodarzem było Stowarzyszenie „Eko-Przyjezierze” miało szczególny charakter ze względu na 10-lecie działania Fundacji „ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE", oraz 10 - tą rocznicę zwycięskiego referendum „antyodkrywkowego” na terenie Gminy Babiak. Z tej właśnie okazji spotkanie otworzyły okolicznościowe wystąpienia przewodniczącego Rady Fundacji „RT-ON” Waldemara Kwaśnego oraz Wiceprzewodniczącego Koalicji „RT-ON” Radosława Gawlika wskazujące na historię sukcesu, jakim było zablokowanie powstania nowych odkrywek poprzez wspólne działanie Koalicji i Fundacji „RT-ON”. Przypomnieliśmy główne elementy dyskusji podczas spotkania we Wrocławiu. Z dużym zainteresowaniem spotkała się informacja nt. niedawnej deklaracji Gł. Geologa Kraju , który publicznie w obecności samorządowców i mediów wykluczył największe w Polsce złoże węgla brunatnego „Legnica” z listy złóż strategicznych. Niestety wicemister Galos  takiej deklaracji jak dotąd nie złożył wobec innych złóż węgla brunatnego.
Pierwsza cześć spotkania poświęcona była omówieniu sytuacji Koalicjantów w regionach. Głos zabrali: Anna Dziadek (złoże Gubin /Brody), Stanisław Skibiński (złoże Złoczew), Wanda Radowska (złoże Dęby Szlacheckie) oraz Józef Drzazgowski („Eko-Przyjezierze”), który szeroko omówił stan naprawy stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Następnie swoje działania przedstawili reprezentanci Stowarzyszenia „EKO-UNIA” (Radosław Gawlik), Fundacji Greenpeace Polska(Anna Meres), Fundacji Frank Bold (mec. Agnieszka Stupkiewicz) i Stowarzyszenia Akcja Konin (dr Magdalena Krysińska). Jakub Gogolewski z Fundacji „RT-ON przedstawił w osobnej prezentacji planowane nowe kierunki rozwoju Fundacji oraz główne obszary zainteresowania i działań projektowych.   
W drugiej części spotkania, moderowanej przez Radosława Gawlika, omówiliśmy aktualną sytuację „polityczno-energetyczną” w kontekście głównych wydarzeń ostatnich miesięcy oraz wskazaliśmy najważniejsze zadania dla Koalicji w nadchodzącym półroczu. Zgodziliśmy się, że priorytetem dla naszej Koalicji powinna być  ochrona zasobów wody szczególnie w rejonach wiejskich oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom tzw. ochrony złóż węgla brunatnego dla samorządów oraz społeczności lokalnych.

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

    1. Międzynarodowy dialog o transformacji w Koninie     2. Regiony „wykluczone” apelują do KE o środki na modernizację (...)
czytaj całość
1.    To nie wyrok sądu zadecyduje o zamknięciu kompleksu Turów 2.    Za dekadę Turów potrzebny tylko zimą. Latem "nie dopcha się (...)
czytaj całość
    1. Transformacja Zagłębia Konińskiego napotyka na przeszkody     2. W Bełchatowie rośnie poparcie dla Konfederacji. Czy ma to (...)
czytaj całość
    1. PGE mówi otwarcie – od 2030 r. sukcesywne wyłączanie bloków     2. Elektrownia Pątnów będzie stopniowo wyłączana   (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
+ więcej z info
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej